Ogród to miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku codziennego życia i cieszyć się pięknem natury. Jednym z elementów architektury ogrodowej, który jest w stanie znacząco poprawić komfort wypoczynku i estetykę zielonej przestrzeni wokół domu, jest altana. To wyjątkowe miejsce, które pozwala przyjemnie relaksować się, ciesząc się otaczającym krajobrazem, spożywać posiłki na świeżym powietrzu, czy też organizować ogrodowe przyjęcia. Warto dobrze przemyśleć, jaką altanę do ogrodu wybrać, by była ona funkcjonalna, efektowna, a Ty mógł cieszyć się nią przez wiele lat. Zebraliśmy dla Ciebie garść przydatnych informacji o materiałach, z których tworzone są altany, i kilka podpowiedzi, co jeszcze warto wziąć pod uwagę przed postawieniem takiej konstrukcji. Przeczytaj i skorzystaj z naszych wskazówek!
Z czego budowane są altany ogrodowe?
Do budowy altan wykorzystywane są przede wszystkim takie materiały, jak: drewno, metal, kamień czy cegła. Wybór materiału będzie miał wpływ na wygląd, trwałość i sposób konserwacji altany.
Cegła jest bardzo trwała, odporna na działanie czynników mechanicznych i atmosferycznych, zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się ognia, nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Podobnie rzecz ma się w przypadku altan kamiennych. Niestety, wybierając cegłę lub kamień, trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem. Tego rodzaju konstrukcje są też bardzo pracochłonne i czasochłonne.
Decydując się z kolei na altanę metalową, możesz cieszyć się ciekawymi kształtami konstrukcji, musisz jednak pamiętać, że metal jest podatny na korozję i niezbędne jest regularne odświeżanie powłoki ochronnej.
Najchętniej wybieranym surowcem budowlanym do konstrukcji ogrodowych pozostaje drewno. Jak każdy materiał nie jest zupełnie pozbawione wad, niemniej jednak zalety zdecydowanie przeważają.
Jakie są zalety altan z bali drewnianych?
Konstrukcje ogrodowe z drewnianych bali znakomicie wpisują się w otaczające środowisko przyrodnicze, harmonijnie się z nim komponując. Ponadto drewno jest bardzo przytulne i dzięki temu altany z bali tworzą przyjemny klimat do odpoczynku. Dla tych, którzy stawiają na ekologię, nie pozostanie obojętne, że drewno jako jedyny materiał konstrukcyjny jest odnawialne.
Zasoby drewna można odbudować w stosunkowo krótkim czasie. Kolejnym ważnym walorem drewna jest jego trwałość. Starzeje się ono powoli, a w sprzyjających warunkach potrafi przetrwać lata. Fakt, że jest podatne na wilgoć, promienie UV, szkodliwe działanie owadów, ale tylko wtedy, gdy nie jest odpowiednio zakonserwowane. Potraktowane odpowiednimi preparatami, na długo zachowa swój piękny wygląd. Trzeba jednak pamiętać o regularnej pielęgnacji. Co więcej, dostępne na rynku preparaty są w stanie zapewnić dobrą ochronę przed ogniem. Ofertę i projekty na altany z bali drewnianych znajdziesz na https://eurodom-debica.pl/oferta/altany-wiaty-pergole/
Czym kierować się, stawiając ogrodową altanę?
Poza materiałem konstrukcyjnym, projektując altanę, należy uwzględnić:
– przeznaczenie: zastanów się, czy będzie to miejsce przeznaczone wyłącznie do relaksu, gdzie wstawisz komplet mebli wypoczynkowych, czy może chcesz ją wyposażyć w grill lub palenisko do przygotowywania potraw na świeżym powietrzu.
– rozmiar i lokalizacja: altana powinna być odpowiednio dopasowana do przestrzeni, którą dysponujesz, aby nie dominować nad resztą ogrodu. Dodatkowo, zastanów się nad jej lokalizacją. Wolisz, by była blisko domu, czy może w głębi ogrodu, aby zapewnić bardziej odizolowane miejsce do relaksu?
– styl: wygląd altany powinien harmonizować z otoczeniem i architekturą domu. Przemyśl, czy altana ma być utrzymana w stylu klasycznym, rustykalnym, angielskim, boho, nowoczesnym czy może jeszcze innym.
– budżet: ceny wykonania altany mogą się znacznie różnić. Określ, ile jesteś w stanie zainwestować i zorientuj się, na co możesz sobie pozwolić w tej kwocie.
Altany z bali – zrobić samemu czy zlecić wykonanie?
Kiedy znasz już dokładnie wymagania, jakie powinna spełniać altana, czas na jej budowę. Skupimy się na najpopularniejszym współcześnie rozwiązaniu, czyli altanach z drewnianych bali. Samodzielne wykonanie stylowej drewnianej altany jest możliwe, ale to zadanie tylko dla osób, które posiadają odpowiednie umiejętności.
Z pewnością będzie źródłem niemałej satysfakcji, jednak wiąże się zazwyczaj ze znacznie dłuższym czasem realizacji, a czasem także dużo wyższymi kosztami, gdy coś pójdzie nie tak i trzeba to naprawić. Warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w tworzeniu konstrukcji z drewnianych bali. Możesz mieć wówczas pewność solidnego i profesjonalnego wykonania.