Cena wody butelkowanej i filtrowanej. Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!

Ceny wody butelkowanej potrafią zaskoczyć niejednego z nas. Koszt 1,5-litrowej butelki to nieraz wydatek rzędu ponad 3 zł. Co zrobić, by oszczędzać na wodzie? Jaka jest najtańsza woda do picia?

Kupujesz wodę mineralną dla siebie i swojej rodziny? Przy wieloosobowej rodzinie możesz wydawać na nią nawet kilkaset złotych miesięcznie. Tymczasem istnieją inne, tańsze, wygodniejsze i bardziej ekologiczne sposoby na zapewnienie wody pitnej sobie i swoim najbliższym.

Woda mineralna i źródlana – ile kosztuje miesięcznie?

Cena wody butelkowanej różni się w zależności od jej rodzaju, marki oraz miejsca sprzedaży. O ile w supermarkecie jej cena jest zazwyczaj nieco niższa, w niewielkim sklepie osiedlowym może kosztować nawet 20 proc. więcej. Średnio jednak, przyjmując, że litr wody kosztuje ok. 2 zł, przy dziennym zapotrzebowaniu na wodę na poziomie 1,5 litra wydajemy na nią około 90 zł miesięcznie na jedną osobę. Łatwo policzyć, że przy czteroosobowej będzie to koszt rzędu prawie 400 zł miesięcznie. Nieco tańsza od wody mineralnej jest woda źródlana. Warto jednak pamiętać, że zawiera porównywalną ilość minerałów do wody, która płynie… w naszych kranach.

Czy picie kranówki jest zdrowe?

Litr kranówki kosztuje około 1 grosza. Na dodatek jakość wody kranowej jest na bieżąco monitorowana przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Niestety, krąży w naszym kraju mit, że choć polska kranówka jest czysta, to rury i systemy wodociągowe przez które płynie już niekoniecznie. Nie jest to prawdą. Jak dowodzi Najwyższa Izba Kontroli, w większości przypadków stan instalacji nie wpływa na jakość wody. Stare rury mogą zawierać kamień, a nie zanieczyszczenia. Kamień zaś nie ma wpływu na jakość wody.

Osoby nieprzekonane do picia wody bezpośrednio z kranu pamiętają zazwyczaj czasy, gdy faktycznie nie była ona zdatna do picia. Wiele się jednak na przestrzeni lat zmieniło. Ponadto, istnieje świetne rozwiązanie, które pozwala dodatkowo podnieść jakość wody z kranu. To filtr do wody. Filtry do wody usuwają związki chloru i ich pochodne, a ponadto – pestycydy, metale ciężkie i zanieczyszczenia mechaniczne – gdyby takie się w wodzie znalazły. Szukasz filtra do wody? Wejdź na https://dafi.pl/blog/ . Kranówka i woda filtrowana to najtańsza woda do picia!

Jak oszczędzać na wodzie?

Kupowana w butelkach woda najdroższa jest oczywiście w takich miejscach jak lotniska czy miejscowości turystyczne. Wówczas niezastąpiona jest butelka filtrująca, którą możemy za darmo napełnić w dowolnym miejscu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × dwa =