Jak obniżyć koszty centralnego ogrzewania w domu?

Rachunki za ogrzewanie są jednym z największych obciążeń finansowych każdego gospodarstwa domowego, dlatego istotne jest efektywne dostosowanie systemu grzewczego do naszych potrzeb. Oprócz aspektu ekonomicznego warto również zwrócić uwagę na wpływ wybranego systemu grzewczego na środowisko naturalne. Aby znacznie obniżyć koszty ogrzewania należy miedzy innymi w okresie zimowym zakręcać grzejniki na czas wietrzenia, które powinno być krótkie, ale intensywne, nie zasłaniać grzejników i zaworów termostatycznych, grzejniki należy regularnie odpowietrzać, oraz należy zapewnić szczelność okien i drzwi, która pozwoli zmniejszyć zużycie ciepła w sezonie grzewczym. Takie czynności mają znaczny wpływ na obniżenie rachunków związanych z ogrzewaniem budynku.

Centralne ogrzewanie

Instalacja centralnego ogrzewania https://gfi.info.pl/centralne-ogrzewanie/ to jedna z podstawowych instalacji w każdym domu. Tego typu system grzewczy dostępny jest w wielu wariantach. W zależności od rodzaju paliwa oraz elementów systemu wyróżnia się różne typy podłączenia. W dzisiejszych czasach decydują się na montaż instalacji centralnego ogrzewania, mamy do wyboru mnogość jej rodzajów. Można je podzielić ze względu na następujące kryteria: rodzaj czynnika grzewczego, rodzaj źródła ciepła, a także rodzaj elementu przekazującego ciepło do poszczególnych pokoi.  Centralne ogrzewanie utrzymuje optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu w danym budynku. Zadaniem instalacji grzewczej jest podgrzewanie wody, a następnie jej dystrybucja w całym domu niezależnie od pory dnia czy roku. W związku z tym musi składać się z najwyższej klasy urządzeń oraz elementów, by pracować długo, bezawaryjnie oraz wydajnie.

ogrzewanie domu

Kotły centralnego ogrzewania

Wśród kotłów centralnego ogrzewania wyróżnić można między innymi: kotły na biomasę, kotły na ekogroszek oraz kotły na paliwo stałe. Kotły c.o. na biomasę pozwalają na wprowadzanie proekologicznych rozwiązań do systemów ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Kotły na pellet dzięki zaawansowanej technologii bazują na ekologicznej biomasie zaliczanej do odnawialnych źródeł energii. Natomiast kotły c.o. opalanych ekogroszkiem są przystosowane do używania paliwa stałego, czyli w tym przypadku ekogroszku. Ekogroszek jest rodzajem węgla kamiennego charakteryzującym się bardzo wysoką kalorycznością. Z jednego kilograma można uzyskać nawet 30 megadżuli energii, co czyni go bardzo interesującym rozwiązaniem dla osób szukających korzystnej proporcji ilości otrzymanego ciepła do kosztów jego pozyskiwania. Ostatnim z wymienionych kotłów są kotły na paliwo stałe.

Najważniejsze przy montażu kotłów C.O. na paliwa stałe jest postępowanie według wskazówek producenta, zamieszczonych w dokumentacji technicznej. Montaż powinien odbywać się pod nadzorem doświadczonego fachowca. Trzeba uwzględniać fakt, że piece grzewcze mogą być podłączane do instalacji w układzie otwartym, wyposażonej w odpowiednie urządzenie wzbiorcze. W przypadku montażu w instalacji o układzie zamkniętym należy zawsze zastosować odpowiednio pojemne naczynie przeponowe, będące w stanie odebrać nadmiar wody, a także pamiętać o stosowaniu zaworów bezpieczeństwa. Kotły, które są źródłem ciepła, to tylko jeden z elementów systemu centralnego ogrzewania. Do tego dochodzą jeszcze pompy cyrkulacyjne, pompy obiegowe, zawory oraz grzejniki. Pompa odpowiada za to, by rozprowadzać podgrzewaną w kotle ciecz do grzejników, a więc do prawidłowego funkcjonowania systemu, potrzeba każdego z tych elementów.

Instalacja centralnego ogrzewania

Centralne ogrzewanie jest najpopularniejszą formą ogrzewania budynków. Gwarantuje ono niebywały komfort cieplny w całym budynku. Wyróżnić można miedzy innymi instalację grawitacyjną centralnego ogrzewania. Zasada działania ogrzewania grawitacyjnego polega na wykorzystaniu zjawiska zmiany gęstości wody wywołanej zmianą jej temperatury. Wykonuje się je z rozdziałem górnym lub dolnym. Ogrzewanie z rozdziałem dolnym jest instalacją rozprowadzającą ciepłą wodę z poziomu piwnicy. W przypadku ogrzewania z rozdziałem górnym ciepła woda doprowadzona jest do poddasza i dalej instalacją rozprowadzona do reszty pomieszczeń.

Inną instalacją centralnego ogrzewania jest instalacja pompowa. W tego typu instalacji przepływ wody wymusza pompa obiegowa, która pokonuje opór przepływu wody w instalacji zwiększając swobodę rozprowadzenia całej instalacji. Dodatkowo średnice przewodów mogą być mniejsze niż w typie grawitacyjnym, a mniejsza bezwładność cieplna daje możliwość montażu grzejnika poniżej kotła centralnego ogrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *