Jak poprawić niskie ciśnienie wody w kranie?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Brak odpowiedniego ciśnienia w kranach w naszym domu, znacznie może utrudnić życie codzienne. Każdego dnia korzystamy przecież z wanny, umywalek, czy zlewów w kuchni. Jak się okazuje słane ciśnienie wody powoduje utratę sporej ilości czasu i może być skutkiem usterki, ale nie zawsze się tak dzieje. Niekiedy przyczyny słabego ciśnienie wody w domu mogą być zupełnie inne. Sprawdźmy, co może powodować spadek ciśnienia wody w kranie.

Słabe ciśnienie wody w kranie – przyczyny

Zbyt niskie ciśnienie wody w instalacji domowej, to problem. Jeśli już taki kłopot się pojawi, szukamy rozwiązań, aby się go pozbyć, ale aby to zrobić musimy wiedzieć jakie mogą przyczyny i gdzie szukać powodów niskiego ciśnienia wody w domu. Okazuje się, że problem z niskim ciśnieniem wody może pojawić się w każdym domu i najczęściej zauważany jest podczas codziennego korzystania z wody. Możemy to zauważyć podczas kąpieli w wannie, ale również kiedy chcemy wziąć szybki prysznic, podczas zmywania naczyń, czy mycia zębów. Jeśli zauważymy niskie ciśnienie wody w kranie, powinniśmy zareagować i zacząć szukać przyczyn, ponieważ jeśli taki stan będzie trwał długo, może to doprowadzić do poważnych komplikacji. A jakie mogą być przyczyny słabego ciśnienia wody w prysznicu? Oto one:

  • kiepski stan rur, który powoduje wyciek wody,
  • źle wyregulowane zawory – na przykład niedokręcone zawory mogą powodować słaby przepływ wody w kranie,
  • należy zwrócić uwagę również na stan naszych baterii, mogą być one pokryte kamieniem, a rączki i filtry zardzewiałe,
  • awaria regulatora ciśnienia może być również przyczyną. Przez awarię regulatora dochodzić może do nagłego wzrostu, lub spadku ciśnienia wody w kranach. Awaria regulatora może być spowodowana stałymi zanieczyszczeniami i osadami, które prowadzą następnie do zatorów,
  • błędy i awarie w systemie wodociągów – źle zgrzane rury, niedrożność, uszkodzenia rur.

Słabe ciśnienie wody w kranie

Zbyt niskie ciśnienie wody w domu – z czego wynika?

Prócz wyżej wymienionych przyczyn niskiego ciśnienia wody w kranie, jest jest również przeciek w instalacji. Instalacja zbudowana jest wielu rur, które mogą być niedrożne, lub uszkodzone. Wyciek z rur należy jak najszybciej znaleźć i zweryfikować, czy na pewno przez to właśnie nagle spadło nam ciśnienie wody w kranie. Wyciek może mieć swoją lokalizację w domu i wówczas łatwiej go znaleźć, ale może zdarzyć się również, że będzie miał on miejsce na którymś z odcinków rur, wówczas sprawa się nieco komplikuje, bo trudno go zlokalizować. Jeśli jednak uda nam się wyciek znaleźć i naprawić usterkę, wówczas powróci ciśnienie w kranie.

Spadek ciśnienia w instalacji CO, czy też niskie ciśnienie wody w kranie, może być również wynikać z awarii wodociągowej. Jeśli przyczyną nie były zakamienione, lub uszkodzone rury, a z zaworami jest wszystko w porządku, to niskie ciśnienie wody w domu, może być spowodowane kłopotami z wodociągiem. Wówczas należy zgłosić awarię dostawcy wody, ponieważ nie można wykluczać, że wodociąg nie jest uszkodzony w pewnym miejscu. Tak więc, ani uszkodzony perlator, czy zardzewiała rura nie będzie przyczyną niknącego ciśnienia wody w kranie, ale to wodociąg może powodować ten problem.

Zbyt niskie ciśnienie wody

Jak zwiększyć ciśnienie wody w kranie?

Zbyt małe ciśnienie wody w kranie znacznie wydłuża czas kąpieli, czy brania prysznica. Nie jest to wygodne, a wręcz nadużywa naszej cierpliwości. Jest znacznym utrudnieniem podczas prac w ogrodzie, czy w domu. Istnieją jednak sposoby na zwiększenie ciśnienia wody w kranie. Oczywiście pierwszorzędnie powinniśmy sprawdzić, wszystkie wyżej wymienione przyczyny małego ciśnienia wody w kranie. Jeśli okaże się, że usterki są naprawione, a zaworom i bateriom nic nie dolega, zastanawiamy się jak zwiększyć ciśnienie wody w kranie? Wówczas, pozostaje jedynie kupno pompy z hydroforem, która odpowiada za zwiększenie ciśnienia w kranie. Specjalna pompa zwiększy ciśnienie wody, a hydrofor będzie ją magazynował. Dzięki takiej pompie, woda w kranie tuż po jego odkręceniu osiągnie prawidłową ilość barów, czyli ciśnienie. Taka pompa powinna mieć zbiornik najmniej 100 litrowy, ponieważ stanowi to odpowiednią ilość wody, a pompa nie uruchamia się zbyt często. Pompa może nam pomóc uniknąć poważnego remontu związanego z wymianą rur i całej instalacji wodnej w naszym domu. Jest to rozwiązanie bardzo skuteczne i popularne na to jak zwiększyć ciśnienie wody w kranie. Założenia pompy i hydroforu powinien dokonać hydraulik.

Jak zwiększyć ciśnienie wody w kranie

Ile wynosi prawidłowe ciśnienie wody w kranie?

Jakie jest właściwie prawidłowe ciśnienie wody w kranie? Otóż, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami i prawem związanym z ciśnieniem wody w domowych instalacjach, minimalne ciśnienie w sieci wodociągowej powinno wynosić 5 barów. Maksymalne z kolei 6 barów. Często jest ono jednak niższe, ale nie aż tak by utrudniać życie na co dzień. Aby móc swobodnie korzystać z wody każdego dnia, wystarczające jest ciśnienie 4 barowe, dopiero, jeśli spada poniżej tej liczby, może mieć to wpływ na komfort użytkowania wody z kranu. Jeśli chcemy sprawdzić, jakie jest ciśnienie wody w kranie, możemy dokonać zakupu manometru w każdym sklepie hydraulicznym, choć często gołym okiem widać, że ciśnienie wody w kranie na co dzień jest zbyt niskie. Woda płynie wówczas dużo wolniej, naczynia lub wanna dużo wolniej się napełnia. Aby sprawdzić, czy mamy prawidłowe ciśnienie wody w kranie, wystarczy końcówkę manometru umieścić na wylewce i dokonać pomiaru, a wynik wyczytać z tarczy aparatury. Kiedy wiemy już, jakie jest ciśnienie wody w kranie, oraz, że jest zbyt niskie, możemy zacząć szukać przyczyn, awarii, usterek, ewentualnych zabrudzeń w perlatorach i kranach, a także rurach. Słusznym będzie również kontakt z dostawcą wody, a następnie ewentualne kupno pompy z hydroforem.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *