Jakie są najnowsze metody leczenia hemoroidów?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Hemoroidy to dość powszechny problem, a mimo wszystko uważany za dość wstydliwy. Jak pozbyć się ich skutecznie, aby szybko odczuć ulgę? Co zrobić, by uniknąć nawrotu choroby w krótkim czasie? Podpowiadamy.

 

Najnowsze metody leczenia hemoroidów:

  • Definicja hemoroidów
  • Konieczność leczenia hemoroidów
  • Nowoczesne metody skleroterapii hemoroidów
  • Operacyjne leczenie hemoroidów
  • Metoda HAL-RAR

Hemoroidy – choroba cywilizacyjna naszych czasów

Hemoroidy to guzki krwawnicze, na które składają się naczynia krwionośne oraz tkanka łączna. Są usytuowane w okolicy odbytu i stanowią niejako dodatkowe uszczelnienie zwieracza. Biorą zatem udział w procesie kontrolowania wypróżniania. 

Standardowo znajdują się wewnątrz odbytnicy i nie są widoczne gołym okiem. Pewne czynniki mogą jednak doprowadzić do zwiększenia ich objętości, a nawet wysunięcia na zewnątrz, czemu towarzyszy silny ból tak przy siedzeniu, jak przy oddawaniu stolca. Najczęściej jest to skutkiem:

  • spędzanie dużej liczby godzin w pozycji siedzącej,
  • dieta z ubogą zawartością błonnika i płynów, za to obfitująca w kawę i alkohol,
  • nadwaga,
  • nadmierne parcie podczas wypróżniania,
  • porodu siłami natury.

Jak widać, wszystkie te czynniki są typowe dla współczesnego trybu życia. Z tego powodu hemoroidy są uznawane za jedną chorób cywilizacyjnych. 

Kiedy zdecydować się na leczenie hemoroidów?

To, z jak zaawansowanym stadium hemoroidów masz do czynienia, jest określane przy użyciu 4-stopniowej skali. O ile masz do czynienia z pierwszym stadium (niewyczuwalne  i niewypadające na zewnątrz), nie powinny powodować bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Z problemem uporasz się najpewniej poprzez zmianę diety na taką, w której znajdzie się więcej błonnika.

Gdy jednak zaczyna dochodzić do wypadania hemoroidów, konieczne staje się podjęcie działań mających na celu ograniczenie problemu. Dotyczy to zatem następujących stadiów choroby:

  • hemoroidy drugiego stopnia – podczas parcia towarzyszącego wypróżnianiu zmiany mogą wypadać, jednak później chowają się samoistnie,
  • hemoroidy trzeciego stopnia – w tym przypadku hemoroidy nie cofają się już same, lecz trzeba włożyć je do odbytu ręcznie,
  • hemoroidy czwartego stopnia – jeśli choroba dojdzie do tego etapu, nie będziesz już w stanie schować hemoroidów znajdujących się na zewnątrz.

Nowoczesne metody skleroterapii hemoroidów – na czym polegają?

Jeśli zależy Ci na mało inwazyjnej metodzie usunięcia hemoroidów, skleroterapia może okazać się dobrym wyborem. Zaleca się ją pacjentom na początkowych etapach zaawansowania choroby, w przypadku których tradycyjne metody (np. zmiana diety) nie przyniosły oczekiwanych efektów.

Na czym polega sam zabieg? Lekarz wstrzykuje do każdego guzka 3-procentowy roztwór aethosklerolu. Jego działanie polega na obkurczeniu naczyń splotów hemoroidalnych. W rezultacie zmiany wyraźnie się zmniejszają i chowają do odbytu, pacjent natomiast odczuwa ulgę. W przypadku niewielkich hemoroidów być może wystarczy jedna sesja ostrzykiwania, ale zwykle należy wykonać ich kilka.

Operacyjne leczenie hemoroidów – metody 

W przypadku hemoroidów trzeciego i czwartego stopnia skleroterapia może okazać się mało skuteczna. Zaleca się wtedy wykonanie operacji hemoroidów przy użyciu jednej z dwóch metod:

  • metoda Barrona – występuje również pod nazwą gumkowanie hemoroidów, gdyż polega na owinięciu podstawy guzka gumową opaską. Jej zadanie polega na odcięciu dopływu krwi do zmiany, co natomiast prowadzi do jej obumarcia i wydalenia,
  • krioterapia – jak sama nazwa wskazuje, jest to terapia zimnem (temperatura poniżej –100°C). Po przyłożeniu do guzka krioaplikatora, zostaje on zamrożony i obumiera. Zimno łagodzi również ból związany z tą chorobą.

Metoda HAL-RAR – rewolucyjna technika minimalnie inwazyjna

Chociaż tradycyjne metody leczenia hemoroidów cechują się dużą skutecznością, wciąż pojawiają się kolejne sposoby na przyniesienie ulgi pacjentom zmagającym się z tym wstydliwym problemem. Jednym z nich jest operacja metodą HAL-RAR. Jej celem jest podwiązanie tętnic hemoroidalnych, a następnie wykonanie plastyki splotów. 

Co to oznacza dla osób, które zdecydują się na taki zabieg? Nieprzyjemne dolegliwości powinny ustąpić niemal od razu. Proces gojenia trwa z kolei 4-6 tygodni, jednak nie powinien powodować większego dyskomfortu ani powikłań. Można więc od razu wrócić do normalnego trybu życia – bez bólu towarzyszącego hemoroidom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 5 =