Jakie umiejętności są najbardziej cenione przez pracodawców w 2023 roku?

Za każdym razem, gdy przeglądasz ogłoszenie o pracę, natrafiasz na kolumnę wymaganych umiejętności. Jakie umiejętności są obecnie najbardziej poszukiwane i cenione przez pracodawców? Jakie umiejętności powinienem w sobie rozwinąć? Porozmawiamy o tym i wiele więcej w tym artykule.

Niedawno dyrektorzy i specjaliści HR firm wymagali od kandydatów przedstawienia dokumentu edukacyjnego odpowiadającego stanowisku, o które dana osoba się ubiega. Jednak tendencje na rynku pracy są takie, że coraz częściej pracodawcy interesują się nie tylko umiejętnościami zawodowymi – twardymi, ale także cechami osobowymi kandydatów – tzw. miękkimi. W końcu to oni w dużej mierze decydują o perspektywach pracownika i jego efektywności dla firmy w najbliższym czasie. W tym artykule porozmawiamy o umiejętnościach miękkich, przeanalizujemy, jakie to są umiejętności, dlaczego są ważne i kto powinien je zdobyć oraz wiele powiązanych pytań.

Najlepszym sposobem na wybór pracy dla siebie jest dokładne przeanalizowanie swoich umiejętności i wymagań stawianych przez pracodawcę. A najlepszą usługą poszukiwania pracy jest Jooble. Jooble od kilku lat pomaga tysiącom ludzi znaleźć wymarzoną pracę. Wygodna wyszukiwarka i intuicyjny interfejs serwisu pomogą Ci łatwo ustawić żądane parametry i znaleźć pracę w dowolnym mieście, np. praca Kruszyn. Skorzystaj z naszego artykułu, aby zapoznać się z poszukiwanymi umiejętnościami i skorzystaj z Jooble, aby znaleźć pracę dla siebie.

Top 10 najbardziej poszukiwanych umiejętności

Przede wszystkim firmy poszukują osoby, która jest gotowa do pracy w każdych nowych warunkach. Umiejętność przystosowania się do pracy z domu (tam, gdzie jest to możliwe) jest bardzo ważna. Ale to nie wystarczy.

Oto lista 10 umiejętności, które pracodawcy będą najbardziej cenić:

 • Umiejętność adaptacji do zmian i adekwatne postrzeganie zmienności środowiska;
 • Krytyczne myślenie;
 • Zintegrowane podejście do rozwiązywania problemów i umiejętność zobaczenia całości z lotu ptaka;
 • Umiejętność efektywnej i szybkiej nauki;
 • Kreatywność i umiejętność nieszablonowego podejścia do rozwiązywania problemów;
 • Zrozumienie nowoczesnych technologii i sposobów ich wykorzystania w swojej pracy;
 • Przywództwo i osobisty wpływ na ludzi. Dziś przyda się nie tylko liderom, ale każdemu z nas;
 • Umiejętność logicznego i jasnego uzasadnienia swojego punktu widzenia.
 • Empatia i inteligencja emocjonalna – umiejętność wczuwania się w innych ludzi.
 • Komunikatywność i umiejętność dobrej pracy w zespole.

Szczególnie ważna jest znajomość języka angielskiego. Wymóg ten został przedstawiony wnioskodawcom 10 lat temu i zostanie przedstawiony w przyszłości. Teraz możesz pracować zdalnie nawet z firmami z innego kontynentu. Ale do tego trzeba dobrze znać angielski. Każdy obszar ma inny poziom umiejętności;

Lista najbardziej podstawowych umiejętności językowych jest w przybliżeniu następująca:

 • Umieć czytać i rozumieć to, co jest czytane;
 • Rozumieć rozmówców na spotkaniu;
 • Umie sformułować odpowiedź.

Ale akcent prawie nigdy nie odgrywa roli.

5 najbardziej pożądanych umiejętności miękkich, których pracodawcy najbardziej potrzebują

Umiejętności miękkie lub elastyczne to nienamacalne, ale niezbędne umiejętności interpersonalne, które pomagają w codziennej interakcji ze współpracownikami, menedżerami, partnerami i klientami. Trudniej je wyizolować i rozwinąć niż te techniczne, ale czasami mają kluczowe znaczenie dla prowadzenia udanego biznesu.

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna odnosi się do zdolności postrzegania, oceniania i reagowania na emocje zarówno własne, jak i innych. Ta umiejętność jest kluczowa na stanowiskach kierowniczych. Kandydaci na menedżerów muszą wykazywać się empatią, umieć wczuć się w pracowników, rozumieć ich stan emocjonalny i okazywać w stosunku do nich swoje ludzkie cechy.

Adaptacyjność

Zdolność do szybkiej adaptacji jest bardzo cenną cechą dla firm w ciągle zmieniającym się otoczeniu biznesowym. Bardzo ceniona jest umiejętność pozytywnego przyjmowania zmian i zachowania profesjonalizmu w sytuacjach stresowych.

Współpraca

Umiejętność współpracy pozwala osiągać lepsze wyniki, gdy jest częścią zespołu o wysokich osiągach. Ta umiejętność utrzymała swoją trzecią pozycję w badaniu, podobnie jak w 2019 roku.

Perswazja

Perswazja jest szczególnie ważną umiejętnością dla osób zajmujących się takimi dziedzinami jak marketing, sprzedaż, zarządzanie projektami i przywództwo. Umiejętność skutecznego komunikowania się i bycia przekonującym podczas sprzedaży koncepcji lub produktu jest ważna dla wszystkich typów firm: start-upów, małych i średnich firm oraz wielkich korporacji.

Kreatywność

W 2023 roku kreatywność jest nadal najbardziej poszukiwaną umiejętnością miękką. Osoby, które potrafią kreatywnie myśleć w swojej dziedzinie, są w stanie znaleźć nietrywialne rozwiązania i stworzyć nowe możliwości. Potrafią zachowywać się inaczej w sytuacjach krytycznych, proponując innowacyjne rozwiązania złożonych problemów. Kreatywność jest głównym składnikiem przełomu dla tradycyjnych biznesów i tworzenia nowych modeli biznesowych.

Podsumowanie

Niektóre ważne cechy osobiste i umiejętności, którymi interesują się pracodawcy, zmieniają się z roku na rok. Ale podstawy pozostają takie same. Przeczytaj nasz artykuł, przeanalizuj swoje cechy i wybierz odpowiedni wakat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × cztery =