Wybór odpowiedniego produktu wspomagającego organizację ruchu na drodze zależy od jej rodzaju, natężenia ruchu, ale też specyfiki danego miejsca. Produktów wspierających bezpieczeństwo na drodze jest wiele. W ofercie specjalistów znaleźć można pachołki drogowe, bariery i zapory. To jedne z najczęściej stosowanych i najskuteczniejszych rozwiązań. Występują w wielu wariantach, aby najlepiej dopasować je do danej powierzchni. Sprawdź, które produkty najtrafniej odpowiedzą na Twoje wymagania.
Pachołki drogowe i ich zastosowanie
Pachołki drogowe to lekkie i łatwe w użyciu elementy infrastruktury, które służą do tymczasowego oznakowania dróg, parkingów i innych przestrzeni, które wymagają pewnej organizacji ruchu. Te kupowane od sprawdzonych producentów, są wykonane z trwałych i odpornych materiałów, takich jak PVC, guma lub polietylen. Dzięki temu nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym i pozostają obojętne na warunki atmosferyczne.
Najczęściej mają charakterystyczny stożkowaty kształt, co zwiększa ich stabilność, a ich powierzchnia pokryta odblaskowymi elementami, barwami czerwonymi, pomarańczowymi i białymi. Dzięki temu są widoczne nawet po zmierzch i w trudnych warunkach drogowych.
Zastosowanie pachołków drogowych
W jaki sposób specjaliści wykorzystują pachołki w codziennej pracy? Ich zastosowanie jest naprawdę różne:
- pomoc w organizacji ruchu drogowego – pachołki pozwalają na wyznaczanie tymczasowych pasów ruchu, oznaczanie zwężeń i przeszkód na drodze;
zabezpieczenie prac drogowych i budowy – pomagają w ostrzeganiu o remontach, robotach drogowych i wykopach;
- oznaczanie stref wyłączonych z ruchu – umożliwiają wydzielanie miejsc parkingowych, oznaczanie miejsc dla osób niepełnosprawnych, ale też zabezpieczanie wjazdów i wyjazdów z określonych stref;
- organizacja ruchu na imprezach masowych – pachołki pozwalają na tymczasowe kierowanie ruchem pieszych i pojazdów wszędzie tam, gdzie ruch jest bardzo duży;
- oznaczanie tras i ścieżek rowerowych.
Dzięki swojej wszechstronności i funkcjonalności, pachołki drogowe stanowią niezastąpiony element organizacji ruchu, zwiększając bezpieczeństwo na drogach i w przestrzeniach publicznych. Są lekkie i łatwe w transporcie. Ich odblaskowe elementy poprawiają widoczność i zwracają większą uwagę na niebezpieczeństwo drogowe.
Bariery drogowe i ich wykorzystanie
Myśląc o bezpieczeństwie na drodze, nie sposób nie wspomnieć o barierach drogowych. Stosowane są przede wszystkim do wyeliminowania zagrożenia występującego w codziennym ruchu pieszych i pojazdów. Montowane są między innymi na kładkach dla pieszych lub w okolicach przeprowadzanych prac budowlanych. W ofercie specjalistów od akcesoriów drogowych dostępne są takie produkty, jak bariera U-12, montowane przy krawędziach pobocza i w obrębie przejść dla pieszych. Jej zadaniem jest odgrodzenie strefy przeznaczonej dla pieszych od jezdni. Stalowe zapory U-20 to z kolei produkty umieszczane przede wszystkim na jezdni w niedalekiej odległości od prowadzonych prac renowacyjnych. Specjaliści oferują ich różne rozmiary i kształty. Przenośne bariery wykorzystywane są zaś najczęściej na wydarzeniach masowych.
Zapory drogowe w praktyce
Zapory drogowe to kolejne elementy infrastruktury, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Charakteryzują się przede wszystkim solidną konstrukcją. Są wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak stal, beton, lub tworzywa sztuczne. Dodatkowo często wypełniane są wodą lub piaskiem dla dodatkowej stabilności. Zapory zazwyczaj przystosowane są do użytkowania w każdych warunkach pogodowych. Występują w jaskrawych kolorach (np. biało-czerwone, żółto-czarne) z elementami odblaskowymi lub lampami ostrzegawczymi. Stałe, składane, przestawne, a także zintegrowane z mechanizmami podnoszącymi — wybór różnych typów zapór jest naprawdę duży.
Który produkt wybrać do zabezpieczenia miejsca na drodze?
Duży wybór akcesoriów drogowych sprawia, że rodzi się pytanie, które produkty będą najlepsze? Warto wcześniej przeanalizować miejsce, w którym mają stanąć wspomniane akcesoria. Natężenie ruchu, mobilność produktu, warunki atmosferyczne — te i inne czynniki mają wpływ na ostateczną decyzję. Jeśli szukasz lekkiego i mobilnego oznakowania, postaw na pachołki drogowe. Gdy z kolei chcesz wyznaczyć stałe granice danej strefy, wybierz bariery drogowe. Twoim zadaniem jest całkowita blokada przejazdu? W taki przypadku zaopatrz się w zapory drogowe.
Pamiętaj, aby zawsze stosować jakościowe produkty, trwałe, stabilne, kupowane u sprawdzonych dystrybutorów i producentów.