Poradnik zakupowy – jak wybrać idealne eleganckie krzesło do jadalni?

Urządzając jadalnię, warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd mebli. Powinny one także być funkcjonalne, aby wspólne spędzanie czasu przy stole było komfortowe. Czy istnieją krzesła do jadalni, które będą jednocześnie eleganckie i wygodne? Oczywiście, że tak! Żeby je znaleźć, warto pamiętać o kilku zasadach.

Wysokość siedziska

Wygodne i eleganckie krzesła do jadalni – tapicerowane lub bez obicia – powinny być ergonomiczne. Efekt taki można uzyskać, jeśli górną krawędź siedziska od podłogi dzieli od 45 do 50 centymetrów. Drugim ważnym parametrem, o którym należy pamiętać, jest odległość siedziska krzesła od dolnej krawędzi blatu stołu. Po wsunięciu krzesła pod blat powinien dzielić je dystans ok. 30 centymetrów. Tyle wystarczy, aby zmieścić pod blatem nogi osoby dorosłej.

Podłokietniki

Eleganckie krzesła tapicerowane do jadalni zazwyczaj mają podłokietniki, na których można ułożyć ręce podczas siedzenia przy stole. Czy są one konieczne? Nie, ale zdecydowanie podnoszą komfort użytkowania tego typu mebla i wydłużają czas wygodnego biesiadowania. Jeśli zdecydujesz się na krzesła z podłokietnikami, pamiętaj, aby sprawdzić, czy zmieszczą się one pod stołem. Po wsunięciu siedziska krzesła pod blat przestrzeń między nim a podłokietnikami powinna wynosić minimum 15 cm.

Tkanina obiciowa

Do kuchni najczęściej wybiera się, ze względu na możliwość pobrudzenia, krzesła nietapicerowane. W przypadku jadalni zdecydowanym faworytem są natomiast krzesła tapicerowane. Są one nie tylko elegantsze, ale także wygodniejsze w użyciu. Tkanina obiciowa powinna być w przypadku takich mebli nie tylko przyjemna w dotyku, ale też odporna na przecieranie i plamoodporna lub łatwa w czyszczeniu. Dobrym wyborem są krzesła tapicerowane welwetem, który jest miękki, wytrzymały i nie chłodnie plam w takim tempie jak inne tkaniny, np. z dodatkiem lnu czy wełny.

Oparcie

Wygodne krzesło w jadalni powinno mieć odpowiednio wyprofilowane oparcie. Najlepiej, jeśli jest ono ustawione do siedziska w taki sposób, że siedzenie pozwala na przyjęcie naturalnej pozycji. Co konkretnie to znaczy? Plecy powinny przylegać do oparcia, a stopy mogą spoczywać płasko na podłodze. Kluczowa jest też wysokość oparcia – zbyt niskie nie będzie dobrze podpierać pleców. W sprzedaży dostępne są krzesła ze standardowymi oparciami lub wysokimi, które pozwalają na podparcie głowy podobnie jak w modnych fotelach kubełkowych, tzw. uszakach.

Nóżki

Czy krzesło do jadalni powinno mieć nóżki? To zdecydowanie najlepszy wybór, ponieważ sprawia, że mebel jest ażurowy, lżejszy i łatwiej czyścić pod nim podłogę. Idealnie w jadalni sprawdzają się modele na drewnianych nóżkach – wyginanych i stylizowanych lub prostych, tzw. patyczakach. Czy w takim razie pufy z oparciem można dostawiać do stołu? Wiele zależy od projektu jadalni i budowy samej pufy. Jeśli jest lekka i łatwo się ją przestawia, można zastąpić nią klasyczne krzesła. Gdy jest przysadzista i ciężka, lepiej sprawdzi się jako mebel postawiony w innej części jadalni, np. ze stoliczkiem bocznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 + dwa =