Jakie są rodzaje aparatów słuchowych i które wybrać dla siebie?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Problemy ze słuchem dotyczą coraz większej liczby osób na świecie. Co istotne, ubytki słuchu dotykają już nie tylko osoby starsze, ale coraz częściej również dzieci i młodzież. Jak sobie z tym radzić? Rozwiązaniem może być profesjonalny aparat słuchowy. Sprawdź, jakie są rodzaje aparatów i który z nich wybrać dla siebie.

Czy potrzebujesz aparatu słuchowego? Wykonaj test

Nie każdy problem ze słuchem wiąże się z koniecznością noszenia aparatu słuchowego. Aby przekonać się, jak jest w Twoim przypadku, wykonaj bezpłatne testy słuchu online. To krótkie, trwające zaledwie 5 minut badanie. Na podstawie hałasu w tle, pytań dotyczących codziennych sytuacji i testów tonalnych badanie wskaże Ci, jak słyszysz. Wyniki otrzymasz natychmiast po zakończeniu testu.

Jeśli testy słuchu online wykażą, że Twój słuch jest pogorszony, najlepiej zarezerwuj jak najszybciej wizytę w profesjonalnym gabinecie, gdzie specjalista przeprowadzi bardziej szczegółowe badanie i zaplanuje Twoją rehabilitację. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzi również, czy potrzebujesz aparatu słuchowego.

Czym charakteryzuje się aparat douszny?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje aparatów: douszne i zauszne. Modele douszne dzieli się na pięć kolejnych typów: od niewidocznych w przewodzie IIC, aż po całkowicie wypełniające małżowinę uszną FS. Te niewielkie urządzenia są przeznaczone dla osób z ubytkiem słuchu od nieznacznego do znacznego.

To bardzo dyskretne, mniej widoczne niż inne rodzaje aparatów. Najmniejsze modele są praktycznie nie do zobaczenia w uchu. Każde urządzenie jest wykonywane indywidualnie dla pacjenta. Dzięki temu uwzględnia jego kształt ucha i zapewnia optymalną wygodę oraz jakość dźwięku. Niektóre z modeli oferują nawet technologię Bluetooth, co pozwala na przesyłanie strumieniowe dźwięków z komputera, telefonu czy telewizora.

Aparaty wewnątrzuszne to polecane rozwiązanie, gdy poszukujesz bardzo dyskretnego, niemal niewidocznego urządzenia o dobrej jakości dźwięku i wygodzie noszenia.

Aparaty zauszne – charakterystyka

Najpopularniejszym rodzajem aparatów słuchowych są modele zauszne. Są przeznaczone dla osób z ubytkiem słuchu od nieznacznego do głębokiego. Wszystkie elementy urządzenia znajdują się za uchem i są połączone przewodem ze słuchawką umieszczaną w uchu. Są one dyskretne, ale bardziej widoczne niż modele douszne. Ze względu na swą budowę, wielkość i sposób zakładania sprawdzą się dobrze u osób z pogorszonym widzeniem lub ograniczoną sprawnością manualną.

Modele zauszne są bardziej wydajne i uniwersalne niż ich wewnątrzuszne odpowiedniki. Niektóre z nich są wyposażone w funkcję łączenia bezprzewodowego i przesyłania dźwięku z telewizorów, tabletów czy smartfonów. Najczęściej oferują więcej funkcji niż aparaty douszne. Ich zakładanie jest łatwe i wygodne. Posiadają opcję ładowania.

Zauszne aparaty są polecane osobom poszukującym dobrej jakości, wydajnego sprzętu o bardzo dobrych parametrach. Sprawdzą się w przypadku osób o różnym stopniu ubytku słuchu i rozmiarze ucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *