Jakie warunki eksploatacyjne pozwalają na prawidłowe działanie bram automatycznych

Bramy automatyczne cieszą się dużą popularnością głównie ze względu na wygodę ich użytkowania. Jeśli mają cieszyć użytkowników swoją funkcjonalnością przez lata, potrzebują jednak odpowiednich warunków eksploatacyjnych. Jak więc dbać o bramy automatyczne? Odpowiadamy.

Bramy automatyczne — jak działają, rodzaje

Wyróżnić można kilka rodzajów bram automatycznych. Przede wszystkim trzeba podzielić je ze względu na zastosowanie. W ten sposób wyróżniamy bramy garażowe oraz zewnętrzne. Poszczególne modele mogą różnić się także ze względu na sposób otwierania. W przypadku tych montowanych w garażach, dzieli się je na bramy segmentowe, rolowane, a także rozwierne. Jeśli chodzi o te przeznaczone do ogrodzeń, do wyboru są bramy przesuwne oraz skrzydłowe.

Zasada działania zależy od ich rodzaju. Bramy przesuwne mogą poruszać się po specjalnej szynie, bądź samonośnie po rolkach. Wtedy zajmuje jednak więcej miejsca, gdyż wymaga przeciwwagi. Bramy skrzydłowe korzystają z kolei z siłowników, które otwierają poszczególne skrzydła.

Jak odpowiednio dbać o bramy automatyczne

Bramy automatyczne oferują wysoką wygodę i funkcjonalność. Nie można jednak zapomnieć o ich odpowiedniej eksploatacji. W przypadku bram zewnętrznych trzeba przede wszystkim dbać o zabezpieczenie ich przed warunkami atmosferycznymi. Wszelkie elementy elektryczne muszą być dobrze zaizolowane i najlepiej osłonięte przed deszczem.

Nieco więcej pracy mogą wymagać bramy przesuwne korzystające z szyn. Na nich jesienią i zimą mogą osiadać na przykład spadające z drzew liście, śnieg, czy nawet lód. Dodatkowo zagrożeniem jest po prostu brud, który pochodzi na przykład z kurzu tworzonego przez auta na pobliskiej ulicy. Dlatego by brama automatyczna zawsze działała dobrze, trzeba regularnie czyścić szyny.

Do tego trzeba dbać o elementy ruchome. Należy unikać tych wykonanych z plastiku, regularnie sprawdzać stan uszczelek, a także części, które tego wymagają, smarować specjalnym smarem. Aby wiedzieć, jak dobrze dbać o bramy automatyczne, najlepiej korzystać z zaleceń producenta. Warto też regularnie wykonywać profesjonalny serwis decydując się na pomoc specjalistów, którzy montowali bramę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × cztery =