Zaniżone odszkodowanie za wypadek komunikacyjny — co robić?

Odszkodowanie przysługuje każdej osobie, która jest ofiarą w wypadku komunikacyjnym. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy sprawca posiadał wykupione OC, jak i gdy go nie miał. Wtedy odszkodowanie wypłaca UFG. Często jednak proponowana wysokość zadośćuczynienia znacząco odbiega od faktycznej wartości szkody. Co zrobić w takim wypadku?

Wypadki komunikacyjne — kto wypłaca odszkodowanie?

Odszkodowanie zawsze jest odpowiedzialnością sprawcy. Z tego powodu pojazdy poruszające się po polskich drogach muszą mieć wykupioną polisę OC. Ubezpieczenie to zwalnia z odpowiedzialności finansowej za wyrządzone szkody:

  • w mieniu (do 1 050 000 euro),
  • na osobie (do 5 210 000 euro).

W przypadku gdy sprawca nie posiada wykupionej polisy OC, odszkodowanie wciąż przysługuje poszkodowanym przez niego osobom. Wtedy jest jednak wypłacane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie sam rozlicza się ze sprawcą zdarzenia.

Jak walczyć o wyższe odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?

Naturalnie każdy ubezpieczyciel myśli przede wszystkim o swoim interesie. Z tego powodu będzie starać się o wypłacenie jak najniższego odszkodowania. Nie oznacza to jednak, że nie można nic z tym zrobić. Każdy ma prawo do walki o należne mu odszkodowanie. To będzie wymagać jednak dobrego przygotowania. Wyraźnie pomóc może tu dobry adwokat.

Korzystając z usług prawnika, dowiesz się, czy w Twojej sprawie można walczyć o wyższe odszkodowanie. Następnie wraz z nim zbierzesz potrzebną dokumentację, dowody, a także argumentację. Adwokat pomoże Ci też w ich przedstawieniu najpierw przed ubezpieczycielem, a jeśli to nie przyniesie skutku, to przed sądem.

Każdego roku w Polsce odbywa się naprawdę wiele spraw o wysokość odszkodowania po wypadku komunikacyjnym. W ich trakcie można uzyskać nawet kilka tysięcy złotych, które pomogą w przywróceniu samochodu do stanu sprzed wypadku. Odszkodowanie to także dodatkowe wsparcie finansowe w walce o powrót do zdrowia, jeśli to zostało utracone w wyniku wypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − sześć =