Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
USG jamy brzusznej jest nieskomplikowanym badaniem, które pozwala wykryć i ocenić wiele różnych patologicznych stanów. Za jego pomocą wykryć można nieprawidłowości zarówno w obrębie układu pokarmowego, jak również takich narządach wewnętrznych, jak na przykład wątroba, lub też trzustka. Badanie USG zazwyczaj nie jest związane z koniecznością hospitalizacji pacjenta i można się do niego w łatwy sposób przygotować.
Jak działa badanie USG?
Badanie USG wykorzystuje wiązki fal ultradźwiękowych. Odbijają się one od znajdujących się w obrębie jamy brzusznej struktur, po czym następnie powracają do głowicy ultrasonografu. W czasie rzeczywistym wyświetlany jest obraz, będący wizualizacją danych zgromadzonych przez urządzenie. Poprawnie przeprowadzone badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej pozwala wykryć wiele różnych nieprawidłowości.
Co można zbadać za pomocą USG?
Należy podkreślić, że badanie USG jamy brzusznej pozwala ocenić stan wielu narządów. Mowa tu między innymi o jelicie grubym, jak i cienkim, śledzionie, żołądku, wątrobie, trzustce, czy też pęcherzyku i drogach żółciowych. W przypadku, gdy pacjentem jest mężczyzna, za pomocą usg jamy brzusznej obejrzeć można także prostatę – u kobiet możliwa jest natomiast ocena stanu macicy oraz jajników.
Za pomocą badania ultrasonograficznego możliwe jest określenie prawidłowości położenia narządów, ich wielkości, a także budowy. Za pomocą tego prostego badania można zatem między innymi wykryć ewentualne przerosty, torbiele, zmiany nowotworowe, czy też marskość wątroby, a także szereg innych chorób. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne – poddać mu można także dzieci.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia ultrasonografii jamy brzusznej?
Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej zleca się w przypadku podejrzenia wielu różnych chorób. Nie zawsze chodzić musi o poważne dolegliwości, niemniej jednak przeprowadzenie takiego badania pozwala potwierdzić, lub wykluczyć potencjalnie niebezpieczną chorobę. USG może zostać zlecone w przypadku na przykład takich problemów zdrowotnych, jak:
- nawracające, lub uciążliwe bóle brzucha
- długotrwałe zaparcia, biegunki, lub wymioty
- trudności z wypróżnianiem
- podejrzenie guza w obrębie jamy brzusznej
- krwawienia z przewodu pokarmowego
- nieznanej przyczyny powiększenie obwodu brzucha
- podejrzenie tętniaka aorty
- kamica nerkowa
USG jamy brzusznej wykorzystane może być nie tylko do wykrycia danej choroby, ale i do śledzenia postępów w jej terapii.
Przygotowanie do USG jamy brzusznej
Szczegółowe wytyczne co do tego, jak przygotować się do USG jamy brzusznej przekaże lekarz. Z pewnością zaleci on stosowanie lekkostrawnej diety na 2-3 dni przed badaniem, a na dzień przed jego wykonaniem pozostanie na diecie niskotłuszczowej. Na ok. 8-9 godzin przed badaniem należy zaprzestać przyjmowania jakichkolwiek posiłków (na badanie należy przyjść na czczo).
Pamiętać też należy, by w dniu badania powstrzymać się od żucia gumy i palenia papierosów. Jeśli przed jego wykonaniem konieczne będzie przyjęcie środka przeczyszczającego, lekarz z pewnością o tym poinformuje. Zaleca się także spożycie dużej ilości wody lub herbaty bez cukru na kilka godzin przed badaniem i nieoddawanie moczu – poprawia to widoczność pęcherza moczowego. Więcej informacji jak się przygotować do badania USG bez problemu znajdziemy w sieci, chociażby tutaj: https://leaclinic.pl/usg-jamy-brzusznej-krakow/
Co przynieść na badanie?
Badanie to nie wiąże się w zdecydowanej większości przypadków z hospitalizacją (chyba, że wykonywane jest ono w trybie nagłym, gdy u pacjenta wystąpiły poważne objawy chorobowe wymagające natychmiastowej analizy i interwencji lekarskiej). Nie ma więc konieczności zabierania ze sobą piżamy, ręczników, czy dodatkowych ubrań do szpitala.
Jeśli jednak wykonywane jest ono na podstawie skierowania lekarskiego – wówczas takie skierowanie należy przedstawić specjaliście podczas badania, ponieważ pozwoli mu to zwrócić większą uwagę na konkretne partie jamy brzusznej. Należy zabrać ze sobą także wyniki poprzednich badań obrazowych jamy brzusznej, a także wyniki wcześniej przeprowadzonych badań laboratoryjnych. W przypadku osób niepełnoletnich na badanie należy zabrać książeczkę zdrowia dziecka.