Paszport to niezbędny dokument podczas podróży zagranicznych do krajów spoza Unii Europejskiej. O wyrobieniu paszportu musimy pamiętać z pewnym wyprzedzeniem, ponieważ dokument ten nie jest wydawany od ręki. Trzeba również uiścić opłatę paszportową. Ile kosztuje paszport w 2023 roku i jak długo trwa jego wyrobienie? Omówimy to w dzisiejszym poradniku!
Gdzie wyrobić paszport?
Wniosek o paszport wraz z niezbędnymi załącznikami należy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym – tzw. biurze paszportowym. Takich placówek jest blisko setka w całej Polsce. Dobrą wiadomością jest to, że nie trzeba wybierać punktu zlokalizowanego najbliżej naszego miejsca zamieszkania lub zameldowania. Istnieje tu całkowita dowolność, ale z zastrzeżeniem, że w tym samym miejscu musimy zgłosić się po odbiór gotowego dokumentu.
Wymagane dokumenty
Aby uzyskać paszport, trzeba nie tylko wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek paszportowy, ale również dołączyć kilka innych dokumentów. Obowiązkowo musimy posiadać fotografię paszportową (pamiętając o specyficznych wymogach technicznych), dowód osobisty, a także dowód uiszczenia opłaty paszportowej. Jeżeli przysługuje nam jakakolwiek zniżka czy ulga, wtedy oprócz powyższych trzeba dołączyć dokument poświadczający prawo do takowej ulgi.
Ile kosztuje paszport i ile się czeka?
Bazowa stawka za wydanie paszportu wynosi 140 zł. Od tej kwoty obliczane są różne zniżki i ulgi, które przysługują m.in. osobom niepełnosprawnym emerytom, rencistom czy uczniom. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, trzeba obowiązkowo załączyć dowód uiszczenia opłaty paszportowej. Na paszport czeka się do 30 dni, więc dla niektórych osób taki okres oczekiwania może okazać się dosyć długi. Można jednak przyspieszyć ten proces i złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego. Taki dokument wydawany jest w trybie przyspieszonym, ale jego ważność ograniczona jest do zaledwie 12 miesięcy.
Więcej informacji dotyczących wyrobienia dokumentu paszportowego i wymogów formalnych, znajdziesz w serwisie informacyjnym Joblife.pl.