Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Alergia u dzieci może być niepokojąca. Często pojawia się niespodziewanie i psuje wiele przyjemności z przebywania na zewnątrz podczas pierwszych ciepłych dni, a nawet całego lata. Niekiedy odbiera nam również przyjemność z posiłków i nie pozwala na przebywanie ze zwierzętami. Jak temu zaradzić, a przede wszystkim jak rozpoznać alergię u dzieci?
Jakie są objawy alergii u małych dzieci?
Objawy alergii u małych dzieci mogą różnić się w zależności od rodzaju alergenu i sposobu, w jaki organizm dziecka na niego reaguje. Oto kilka często występujących objawów alergii u małych dzieci:
- wysypka skórna – może pojawić się jako czerwona, łuszcząca się, swędząca wysypka na twarzy, szyi, klatce piersiowej, brzuchu lub innych częściach ciała.
- katar i kichanie – może wystąpić w przypadku alergii na pyłki, kurz lub sierść zwierząt.
- swędzenie oczu – zaczerwienione, łzawiące oczy i swędzenie to częsty objaw alergii na pyłki, kurz lub sierść zwierząt.
- bóle brzucha – mogą wystąpić w przypadku alergii pokarmowej. Dziecko może mieć nudności, wymioty, biegunkę lub zaparcia.
- skurcze i trudności w oddychaniu – w przypadku ciężkiej reakcji alergicznej, zwłaszcza w przypadku alergii na orzeszki ziemne, nasiona sezamu lub niektóre rodzaje owoców, dziecko może mieć trudności w oddychaniu i mogą pojawić się skurcze.
- wymioty i obrzęk – to częsty objaw alergii na pokarmy lub inne alergeny. Dziecko może mieć trudności z oddychaniem i obrzęk warg lub języka.
Jeśli mamy podejrzenia, że nasze dziecko ma alergię, skonsultujmy się z lekarzem pediatrą lub alergologiem dziecięcym, którzy będą mogli zdiagnozować i zalecić odpowiednie leczenie.
Leki na alergię dla dzieci – jakie preparaty są skuteczne?
Wybór leków na alergię dla dzieci zależy od rodzaju i nasilenia objawów oraz wieku dziecka. Przed podaniem jakichkolwiek leków, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą lub alergologiem dziecięcym. Oto niektóre leki na alergię dla dzieci. Często stosowane są leki przeciwhistaminowe, które są skuteczne w łagodzeniu objawów alergii, takich jak swędzenie, łzawienie oczu, katar i wysypki skórne. Niektóre leki na alergię dla dzieci są dostępne bez recepty. Popularnie stosuje się również leki przeciwzapalne, ponieważ w niektórych przypadkach alergia może prowadzić do stanu zapalnego w organizmie. Należy jednak pamiętać, że niektóre leki przeciwzapalne mogą powodować reakcje alergiczne u niektórych dzieci, zwłaszcza u tych z astmą.
Pomocną okazać się może również immunoterapia – jest to długoterminowe leczenie, które ma na celu zmniejszenie reakcji alergicznych poprzez stopniowe wprowadzanie organizmu w obecność alergenu. Immunoterapia jest zwykle zarezerwowana dla dzieci z ciężkimi reakcjami alergicznymi, które nie reagują na inne leki. Należy jednak pamiętać, że niektóre leki na alergię mogą powodować skutki uboczne, takie jak senność, zmęczenie i problemy z koncentracją. Przed podaniem jakichkolwiek leków należy skonsultować się z lekarzem pediatrą lub alergologiem dziecięcym, aby omówić dawkowanie i skutki uboczne.