Aranżując łazienkę, skupiamy się na wyposażeniu jej, odpowiednim dobraniu poszczególnych elementów, na zakupie ceramiki sanitarnej, płytek czy armatury. Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, jak istotny jest dobry wybór fugi.
Powinna być ona estetyczna i funkcjonalna. Źle dobrana fuga nie tylko potrafi zepsuć efekt wizualny najlepszych projektów, to jeszcze przysparza sporo problemów na co dzień. Chcesz dowiedzieć się czym kierować się podczas wyboru fugi do łazienki, ile kosztują te dobre? Jeśli tak – koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!
Jaki rodzaj fugi do łazienki?
Myśląc o fugach do łazienki, powinniśmy zastanowić się nad tym, na co spoina ta powinna być odporna. Łazienka jest najbardziej specyficznym pomieszczeniem w domu, ze względu na czynności, jakie się w niej wykonuje. W pomieszczeniu tym zazwyczaj występuje wysoka wilgotność oraz wahania temperatury.
Z tych względów fuga powinna być na takie czynniki jak najbardziej odporna. Źle dobrana fuga w łazience nie tylko będzie mało estetyczne, ale na jej powierzchni mogą gromadzić się i namnażać groźne dla zdrowia bakterie, pleśnie i grzyby. Może też zacząć kruszeć i doprowadzić do niestabilnego osadzaniu się płytek. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim wybrać fugę, która posiada oznaczenia, takie, które wprost mówią o tym, że jest ona przeznaczona do łazienek.
To bardzo istotne. Najlepszymi fugami do łazienki są te, które posiadają najmniejszą porowatość. Są elastyczne, a ich powierzchnia jest równa. Dzięki temu, że nie mają porów, nie ma też możliwości przenikania w głąb fugi zabrudzeń, ale też wody. Tego typu fugę dużo łatwiej jest też wyczyścić. Woda w elastycznych fugach nie wnika, tylko spływa z ich powierzchni.
Fugi elastyczne – najlepsze do łazienek
Pomimo szerokiego wyboru kolorystycznego, do łazienki zazwyczaj wybierane są fugi białe. Eksperci podkreślają, że prócz podstawowych właściwości powinny być one niebrudzące. Są to epoksydowe niebrudzące białe fugi, które sprawdzają się w pomieszczeniach, w których narażone są na szczególne zabrudzenie. Spoiny te są dobrym rozwiązaniem nie tylko do łazienek, ale także i korytarzy czy kuchni.
Dzięki temu, że te właśnie fugi wykazują tak wysoką odporność na wodę, stosowane są także jako spoina w kabinach prysznicowych. Materiał ten góruje nad zwykłymi fugami gipsowymi, na których widać jest zabrudzenia, szybko odbarwiają się i co najgorsze posiadają porowatą powierzchnię, która przepuszcza wodę. Niebrudzące się białe fugi epoksydowe nie są jednak rozwiązaniem dla każdego. Okazuje się, że materiał ten nie sprawdza się wtedy, gdy mamy do czynienia z podłożem pracującym, jakim jest podłoga, pod którą zamontowano ogrzewanie podłogowe.
Białe fugi niebrudzące wciąż numerem jeden!
Pomimo szerokiej oferty produktowej, wciąż najpopularniejszym rodzajem fug są te białe niebrudzące. Kolor biały fug dobierany jest nie tylko wtedy, gdy chodzi o aranżację jasnej łazienki, ale także i ciemnych wnętrz. Biała fuga jest elementem kontrastującym, który także może mieć wpływ na charakter wnętrza!
fajnie to wyjaśniliście