Zalety i wady ogrzewania podłogowego – wszystko, co trzeba wiedzieć

Ogrzewanie podłogowe już dawno przestało być wyznacznikiem luksusu. Stało się zaś systemem grzewczym chętnie wybieranym przez właścicieli domów, ale i mieszkań w blokach. Podłogówka bowiem posiada wiele zalet, jest praktyczna, może przynieść niemałe oszczędności w skali roku, a ponadto zapewnia efektywne ogrzewanie.

Jakie jeszcze zalety posiada ogrzewanie podłogowe? Które wady trzeba brać pod uwagę podczas wybierania tego typu instalacji? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Ogrzewanie podłogowe – maksymalny komfort termiczny

W przypadku ogrzewania podłogowego cała instalacja zostaje ukryta pod podłogą. Oznacza to, że właśnie przy podłodze jest najcieplej, a niższa temperatura panuje przy suficie. Taki rozkład temperatury jest dla użytkowników najbardziej korzystny. Szczególnie odczuwa się to w łazience, po wyjściu z kąpieli czy spod prysznica. Stawanie na ciepłej podłodze jest niezwykle przyjemne, a do tego to znacznie mniejsze ryzyko zaziębienia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Ograniczona cyrkulacja powietrza, czyli mniej kurzu

W przypadku urządzeń grzewczych, które ciepło rozprowadzają na zasadzie konwekcji, dochodzi do cyrkulacji powietrza. Wraz z nim unoszą się pyłki kurzu, które oddziałują niekorzystnie na zdrowie. Dodatkowo kurz przypieka się na nagrzanych kaloryferach. W pomieszczeniach łatwiej o osiadanie kurzu na meblach, a zatem trudniej o utrzymanie porządku.

Kurz jest również źródłem wielu alergenów, co negatywnie wpływa na zdrowie domowników. Pogorszone samopoczucie jest, niestety, codziennością alergików, astmatyków czy osób zmagających się ze schorzeniami reumatycznymi, ponieważ takie warunki wzmagają występujące objawy.

Instalacja ogrzewania podłogowego, wybrana np. z oferty ze strony https://econovli.pl/, dzięki ulokowaniu w całości pod podłogą, niemalże eliminuje cyrkulację powietrza. Ciepło jest rozprowadzane równomiernie, ale nie ma również mowy o nadmiernym osiadaniu kurzu i jego przypiekaniu na grzejnikach. Domownicy mogą liczyć na komfort termiczny, łatwiejsze utrzymanie porządku oraz znacznie mniej uciążliwe objawy chorobowe.

Oszczędności – czy można na nie liczyć?

Kwestia wydatków, to w przypadku ogrzewania podłogowego zarówno zaleta, jak i wada. Sama instalacja jest bowiem sporo droższa niż inne urządzenia grzewcze. Z drugiej strony, równomierne rozprowadzanie ciepła oraz wysoki komfort termiczny sprawiają, że można obniżyć temperaturę o 1-2 stopnie w stosunku do tej, którą realnie chcemy uzyskać. Odczucia pozostaną te same, ale w skali roku uda się zaoszczędzić nawet kilkanaście procent z rachunków za sezon grzewczy.

(Bez)awaryjność – co z usterkami?

Fachowo ułożona instalacja ogrzewania podłogowego jest niemalże bezobsługowa i może służyć domownikom przez wiele lat. Jeśli jednak dojdzie do jakiejkolwiek usterki, jej zlokalizowanie oraz naprawa wymagają kucia podłogi, a to oznacza niemały problem, wydatki i wyłączenie z użytkowania na długi czas.

Dowolność aranżacji – na co można sobie pozwolić?

Jeszcze jedna kwestia, którą należy brać pod uwagę, to możliwości aranżacyjne. I na tym polu trzeba je rozważyć pod kątem zarówno zalet, jak i wad. Z jednej bowiem strony brak standardowych grzejników, które często znajdują się niefortunnie umiejscowione, to możliwość dopracowania wymarzonego wystroju wnętrza. Minusem pozostaje jednak fakt, że z ogrzewaniem podłogowym nie polubi się każdy materiał na podłogę. Co więcej, aby nie ograniczać rozprowadzania ciepła, na podłodze nie powinny się znajdować dywany ani też ciężkie, przylegające do jej powierzchni meble.

Podłogówka nie bez powodu zyskuje uznanie wśród odbiorców. Weźmy jednak pod uwagę nie tylko jej zalety, ale i wady, aby właściwie zadecydować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + 6 =