Osoby dotknięte zjawiskiem częstomoczu wiedzą, z pozoru tak błaha i naturalna sprawa, może negatywnie wpłynąć na komfort życia codziennego. Częstomocz sprawia, że trudno jest swobodnie wyjść z domu w miejsca, gdzie jest utrudniony dostęp do toalet, ale również ciężko jest skupić się na jednej konkretnej czynności, którą wciąż przerywa potrzeba oddania moczu. Czy w związku z tym częstomocz jest powodem do niepokoju?
Czym jest częstomocz?
Częstomocz to dolegliwość polegająca na potrzebie zbyt częstego oddawania moczu. Przyjmuje się, że człowiek powinien prawidłowo oddawać mocz do 7-8 razy dziennie i maksymalnie budzić się dwa razy w ciągu nocy, aby pójść do toalety. W przypadku, gdy potrzeba mikcji w ciągu dnia jest większa, wówczas możemy mówić o częstomoczu. Należy jednak pamiętać, że częste oddawanie moczu to nie jedyny objaw tej dolegliwości, a towarzyszyć jej mogą również ból i pieczenie podczas mikcji, ból podbrzusza, problem z powstrzymaniem mikcji, gorączka i złe samopoczucie.
Przyczyny częstomoczu
Choć częste oddawanie moczu zazwyczaj utożsamiane jest z piciem dużej ilości płynów, to przyczyny tego schorzenia mogą być groźne dla zdrowia. Do najczęstszych przyczyn częstomoczu należą:
- gwałtowny wzrost wypijanych płynów,
- choroby o podłożu psychicznym, np. depresja czy zaburzenia lękowe,
- uszkodzenie pęcherza, np. wskutek silnego uderzenia lub źle przeprowadzonej operacji,
- choroby i zakażenia dróg moczowych,
- cukrzyca,
- stosowanie niektórych leków,
- nowotwór,
- kamica nerkowa.
Diagnostyka częstomoczu
Aby przeprowadzić odpowiednią diagnostykę częstomoczu, należy dokładnie przyjrzeć się objawom, które towarzyszą tej dolegliwości. Czy mocz oddawany jest w małych czy dużych porcjach? Czy występują dolegliwości bólowe? Czy zdarza się nietrzymanie moczu? Czy strumień oddawany jest nieprzerwanie czy “na raty”? Czy podczas oddawania moczu pojawia się krew?
Potrafiąc dokładnie opisać wszystkie objawy, które towarzyszą częstemu oddawania moczu, należy udać się do lekarza internisty, który na podstawie wywiadu pokieruje diagnostyką, zlecając pacjentowi wykonanie konkretnych badań lub kierując go bezpośrednio do specjalisty urologicznego. Na podstawie diagnostyki, dobierane jest odpowiednie leczenie.
Częste oddawanie moczu a ciąża
Kobiety, które starają się o dziecko, mogą utożsamiać częste oddawanie moczu jako wczesne oznaki ciąży. Oczywiście, jest to możliwe, gdyż symptomy te są jednymi z najwcześniej występujących u przyszłych mam. Należy jednak pamiętać, że mogą się one okazać fałszywymi oznakami ciąży, a ich występowanie może mieć zupełnie inne podłoże. Zrozumienie tego aspektu jest niezwykle ważne, gdyż częstomocz może mieć podłoże chorobowe, a nieleczony może być groźny dla zdrowia, a nawet dla życia. Aby poznać więcej fałszywych symptomów ciąży, zapraszamy do naszego poradnika – https://allwimin.com/pl/artykul/falszywe-objawy-ciazy/