Czy zmiana koloru auta wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym?

Kolor karoserii to jedna z najważniejszych rzeczy przy wyborze samochodu. Tak wskazują badania, które jasno mówią, że bardzo często to właśnie on ma ogromne znaczenie zaraz po marce i modelu. Czy jednak jego ewentualna zmiana i to, jaki kolor ma karoseria może mieć wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym?

Kolor, a bezpieczeństwo w ruchu

Czy kolor faktycznie wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym? Nie da się tego miarodajnie sprawdzić. Oczywiście analizując dane, można zauważyć, że niektóre barwy karoserii częściej brały udział w szkodach drogowych. Nie oznacza to jednak, że na przykład srebrny jest bardziej niebezpieczny od czarnego.

Mimo wszystko kolor ma pewien wpływ na to, jak bezpieczni jesteśmy na drodze. Jaskrawe i jasne barwy wedle ekspertów są uważane za nieco bezpieczniejsze. Wszystko dzięki temu, że samochód zarówno w nocy, jak i za dnia jest lepiej widoczny. To zmniejsza ryzyko różnych szkód drogowych, czy to parkingowych, czy kolizji w ruchu.

Jak zmienić kolor auta i czy jest to legalne?

Zmiana koloru auta to czynność jak najbardziej legalna. Nie ma przepisów, które tego zabraniają. Niektórzy specjaliści mówią jednak, że taką czynność trzeba zgłosić. Głównym powodem jest to, że w systemie CEP znajdują się informacje dotyczące koloru auta, to samo dotyczy polisy Autocasco. W razie gdyby barwa karoserii samochodu w momencie szkody była inna, mogłoby to utrudnić otrzymanie stosownego odszkodowania. Dlatego dla własnego spokoju lepiej zgłosić zmianę koloru auta.

Jak z kolei zmienić barwę karoserii w samochodzie? To bardzo proste. Najlepszą metodą jest wybranie się do warsztatu, który oferuje oklejanie aut specjalną folią. Może mieć ona przeróżne kolory, dzięki czemu nic nas nie ogranicza w zakresie doboru barwy karoserii. Co ważne po założeniu folia dobrze chroni oryginalny lakier przed różnymi uszkodzeniami. Można też ją zdjąć i szybko przywrócić samochód do oryginalnego wyglądu bez większych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − 10 =