„Co kropelka sklei sklei…” no właśnie, hasło przewodnie reklamy znanego wszystkim kleju wiele ma wspólnego z prawdą. Tego typu klej ma chyba każdy w swoim domu, ponieważ przydaje się on w najmniej oczekiwanym momencie. Na przykład kiedy sklejamy zabawki naszym dzieciom, potrzebujemy szybko skleić wyszczerbiony wazon i wiele wiele innych. Co zrobić, jeśli przez przypadek klej kropelka dostanie się na nasze ubranie? Jak usunąć klej kropelka z ubrania? Z naszych ulubionych jeansów, czy koszulki? Oto kilka sprawdzonych porad.
Klej na ubraniach – dlaczego jest to problem?
Nie da się ukryć, że plama z kleju na ubraniu to spory problem. Zwykłe kleje, w tym biurowy, czy w sztyfcie dla dzieci, spiorą się bez większego kłopotu z naszej ulubionej koszuli, a nawet nie pozostawią po sobie śladu. Gorzej, jeśli plamę stanowi klej kropelka i podobna tego typu substancja. Wówczas na materiale, z jakiego zrobione jest nasze ubranie zostanie ciężka do usunięcia plama, a samo ubranie ulegnie zniszczeniu. To trudne zabrudzenie, dlatego nie ma się co dziwić, że to jak usunąć plamy z tkanin po kleju typu „kropelka”stanowi sporą trudność. Klej typu kropelka zawiera substancje chemiczne, które szybko wnikają we włókna tkanin doprowadzając do zniszczenia struktury lub trwałego odbarwienia.
Klej kropelka na spodniach
Klej kropelka na naszych spodniach, to plama również ciężka do pozbycia się. Zabrudzenia z kleju typu kropelka nie schodzą zbyt łatwo i niekiedy trzeba się natrudzić. Usuwanie kleju ze spodni jeansowych to również nie jest prosta kwestia, dlatego warto zapoznać się z następującymi wskazówkami.
Jeśli klej kropelka zaschnie, a ubranie jest wykonane z jeansu, możemy zastosować aceton. Wystarczy namoczyć tkaninę w acetonie, lub namoczyć wacik i przykładać powoli do miejsca z plamą po kleju, ten zabieg można zastosować również podczas gdy wykonujemy usuwanie kleju ze spodni dresowych. Po zakończeniu zabiegu, możemy spodnie włożyć do pralki i wybrać zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętajmy jednakże, że aceton to dość silny środek i należy się nim posługiwać ostrożnie, aby nie uszkodzić skóry i tkaniny.
Kolejnym sposobem jest delikatne zdrapywanie śladów po kleju kropelka, ale musimy pamiętać, że ta metoda może nie sprawdzić się na czarnych spodniach, ponieważ mogą na nich zostać jasne, nieestetyczne ślady. Klej kropelka na spodniach, to spory kłopot, ale możemy spróbować go usunąć delikatnie ścierając pozostałości pilnikiem, lub pumeksem.
Gdy chcemy wykonać usuwanie kleju z czarnych spodni, najlepiej będzie namoczyć je najpierw w ciepłej wodzie przez przynajmniej 30 minut, następnie wybrać zgodnie z tym jak wskazuje producent, jeśli plamy nadal będą widoczne, sprawdzić się mogę tutaj spirytus i benzyna ekstrakcyjna. Zabieg usunięcia zabrudzenia z kleju, wygląda podobnie jak podczas użycia acetonu.
Jak usunąć klej z ubrania? Najlepsze sposoby w zależności od kleju
Wiemy już jak trudne jest pozbycie się kleju z ubrania. W dużej mierze to jak szybko pozbędziemy się plamy, zależne jest od tego jaki rodzaj kleju poplamił nam jeansy, czy koszulkę. W istocie nie ma więc, jednego, sprawdzonego sposoby na to jak wywabić plamę z kleju kropelka. Zobaczmy jak wygląda usuwanie tego rodzaju plam z ubrań ze względu na rodzaj kleju.
Jak usunąć zaschnięty klej biurowy z ubrań?
Na początku artykułu powiedzieliśmy już, że usuwanie kleju biurowego z ubrań, to chyba sprawa najprostsza. I jest to fakt, ponieważ rozpuszcza się on w wodzie. Najczęściej wystarczy więc uprać t-shirt, czy dresy w pralce tak jak robimy to zazwyczaj. Plama powinna zejść bez większego kłopotu. Jeśli jednak mamy do czynienia z klejem barwionym, powinniśmy uważać, bo mają one w swoim składzie barwniki dość silne i to one mogą pozostawić na naszej tkaninie plamy trudne do usunięcia. Wtedy możemy zastosować sprawdzony odplamiacz do tkanin.
Jak usunąć klej na gorąco z ubrania?
Podczas prac z klejem na gorąco, powinniśmy zachować ostrożność. Nie tylko ze względu na oparzenia, ale również na plamy powstające po tego rodzaju klejach. Rozgrzany klej ciężko jest usunąć z tkaniny, a również ciężko usunąć go gdy zaschnie. Zabrudzenia z kleju na gorąco, metodą mechaniczną usuwamy za pomocą ciepła. Pod wpływem wysokiej temperatury, klej na gorąco staje się na nowo elastyczny i można go łatwiej usunąć z ubrania. Oczywiście dostępne są również specjalne rozpuszczalniki i detergenty służące usuwaniu kleju z ubrań i skóry, ale używanie ich to powinna być ostateczność, ponieważ są to bardzo silne środki chemiczne.
Jak usunąć klej po naklejce z ubrania?
Niekiedy zdarza się, że na ubraniach znajdują się naklejki. Pozostawiają one po zdjęciu lekkie, małe, białe plamki, na szczęście nie zbyt trudne do usunięcia. Zdarzyć się może również, że nasze dziecko przyklei naklejkę na naszą sukienkę, czy spodnie i wówczas również trzeba sobie z tym poradzić. Dobrym sposobem na usuwanie plam z kleju z naklejki jest pocieranie plamy palcami. Pozostałą część kleju z naklejki najlepiej jest usunąć szczoteczką do ubrania. Oczywiście należy to robić ze sporą ostrożnością, aby nie uszkodzić tkaniny.
Sposoby na zaschnięty klej – czym sprać klej z ubrań?
Poznaliśmy już większość sposobów jak usunąć plamę z kleju kropelka, lecz istnieje jeszcze jedna skuteczna metoda usuwania zaschniętego kleju z ubrania. Mowa o tym jak usunąć klej z ubrania żelazkiem? Tym sposobem najczęściej usuwa się zabrudzenia z kleju żywicznego. Wysoka temperatura sprawi, że klej stanie się ponownie płynny i dużo łatwiej usuniemy go z powierzchni tkaniny. Aby wykonać ten zabieg potrzebujemy dwóch kawałków papieru, a także żelazko rozgrzane do temperatury prasowania podanej na metce naszego ubrania.
Zauważyć można, że nie ma jednej skutecznej metody na to jak usunąć klej kropelka z ubrania? Możemy jednak wypróbować powyższe sposoby w zależności od tego jaki rodzaj kleju pokrył nasze ubranie. W przypadku, gdy zabrudziliśmy takie materiały jak len, kaszmir, czy jedwab, warto również skorzystać z pralni chemicznych, które profesjonalnie zajmą się trudnymi plamami.
Artykuł naprawdę dobry merytorycznie.