Jak wygląda ruja u kotki? Objawy pierwszej rui kotki

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Koty, jak wszystkie ssaki przechodzą różne fazy płodności. Kiedy u kotki pojawia się ruja, oznacza to, że jest ona gotowa do zapłodnienia. W tym czasie pojawia się u nich wiele charakterystycznych zachowań. Jest to również czas, kiedy szukają partnera do rozrodu i są bardzo płodne. Jak się objawia ruja u kotki? Co ją wówczas cechuje i jak wygląda ruja u kotki? O tym dowiemy się z poniższego artykułu.

Jak przebiega pierwsza ruja u kotki?

Ruja u kotki, to pełna gotowość do zapłodnienia. W tym czasie kotki kierują się silnym instynktem i szukają partnera do rozrodu. Tak jak u innych ssaków, zapewnia to ciągłość gatunku. Niestety jednak jest to czas bardzo specyficzny i męczący zarówno dla naszego pupila jak i dla nas. Jak wygląda ruja u kotki? Czy dzieli się ona na kilka etapów? Jedno wiemy na pewno, wówczas trzeba otoczyć nasze zwierzątko szczególną opieką, ponieważ jest to okres trudny. Szczególnie wtedy należy dbać o higienę kocicy, a także podawać jej wodę. Każdy kot jest inny, ale dojrzałość płciową, a także gotowość do zapłodnienia kotki okazują między 6 a 12 miesiącem życia. Zadając sobie pytanie: kiedy pierwsza ruja u kotki? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć, ale można założyć, że będzie miała miejsce w tym okresie. Po pierwszej rui, cykl będzie się powtarzać co około 2 tygodnie, aż zostanie zapłodniona, lub zejdzie z rui. Objawy rui u kotki są znaczne i dość łatwo je rozpoznać, zwłaszcza, jeśli wiemy już kiedy mogą się pojawić.

 

Jakie są objawy rui u kotki?

Pierwsza ruja u kotki może być dla niej jak i dla nas stresującym czasem. Dzieje się tak, ponieważ nasze zwierze doświadcza właśnie czegoś zupełnie nowego. Dla nas z kolei oznacza kolejne wyzwanie, opieka nad zwierzęciem na co dzień to duża odpowiedzialność, a w takim wyjątkowym momencie jeszcze bardziej. Ważne, by rozpoznać ruję u kotki i zacząć działać. Jak wygląda ruja u kotki? Ruję można rozpoznać po kilku symptomach:

  • wielokrotne i głośnie miauczenie kota w rui,
  • częste wydawanie dźwięków,
  • ocieranie się o ludzi i przedmioty,
  • niepokój,
  • nadpobudliwość,
  • częste korzystanie z kuwety,
  • może pojawić się zmniejszony apetyt,
  • kocica może często lizać się pod ogonem,
  • podczas głaskania unosi tylą część ciała do góry,
  • może zaznaczać teren zostawiając mocz na ścianach,
  • a także pojawia się podczas rui u kotki wydzielina.

Kiedy pierwsza ruja u kotki już się pojawi, a także zauważymy objawy, powinniśmy zacząć bardzo uważać na naszego pupila. Zwłaszcza, jeśli nie chcemy mieć więcej kociąt. Należy wówczas dbać o higienę kuwety kota, a także warto zapoznać się z domowymi sposobami na ruję u kotki.

objawy rui u kotki

Ile trwa ruja u kotki?

Jeśli kotka żyje wolno ruja nie trwa u niej zbyt długo, ponieważ bardzo szybko dochodzi do zapłodnienia. Koty żyjące wolno nie mają problemu ze znalezieniem partnera do rozrodu. Ile trwa ruja u kotki? Wówczas może trwać około 7 dni. Jeśli natomiast, kot jest pod stałą opieką człowieka i żyje na co dzień w domu, ruja może trwać nawet kilkanaście dni. Może zdarzyć się również, że kocica będzie miała ruję permanentną. Dzieje się tak, kiedy ruja trwa nieprzerwanie, kończy się po 7 dniach, a po 10 znów zaczyna. Kocice domowe są izolowane od samców i powoduje to wydłużenie rui, ponieważ naturalna potrzeba zapłodnienia nie jest zaspokajana.

Jakie są fazy rui u kotek?

Ruja u kota domowego jak i u tego, który żyje wolno dzieli się na różne fazy. Są one nazwane w nauce i mają one swoje osobliwe cechy. Jakie są fazy rui u kotek? Zależy to od kilku czynników. Na ruję u naszej kotki ma również wpływ pora roku, rasa, czy kondycja fizyczna. Nie mniej u każdej kotki ruja dzieli się na poniższe fazy:

  • proestrus – faza ta, trwa około 2 dni, kotka ociera się wówczas i meble i ludzi. Nie zawsze ta faza jest zauważalna.
  • Estrus – może trwać nawet do 21 dni. Estrus to okres rui właściwej, to właśnie w tej fazie najczęściej dochodzi do zapłodnienia. Estrus trwa około 7 dni. Aby doszło do zapłodnienia kotki musi na mieć styczność z samcem, ale potrzebny jest on również by miała miejsce owulacja. Kotka może wydawać wówczas głośne dźwięki, nawołuje samca, głośno miauczy. Należy wówczas mieć się na baczności, by kotka nie wydostała się na zewnątrz jeśli nie chcemy mieć kociego potomstwa.
  • Interestrus – faza trwa zazwyczaj około 7 dni, ma miejsca wówczas, gdy do owulacji nie doszło, to okres przejściowy, w którym hormony stopniowo znikają.
  • Diestrus – ma miejsce jeśli doszło do owulacji. Kotka nadal produkuje hormony, które podtrzymują ciążę. Jeśli do zapłodnienia nie doszło, kotka może doświadczyć tak zwanej ciąży urojonej.
  • Anoestrus – to ostatnia faza. W naturze trwa od października do stycznia. Wówczas organizm kotki jest wyciszony pod względem rozrodczym, po zakończeniu tej fazy, kotka ponownie będzie gotowa do zapłodnienia.

Ile trwa ruja u kotki

Jak często kotki mają ruję?

W zależności od tego gdzie żyje kotka częstotliwość występowania rui zmienia się. Ruja u kota, który żyje na wolności może występować do trzech razy w roku. Zaczyna się zazwyczaj wczesną wiosną, potem pojawia się latem, a następnie kończy jesienią. Ruja u kota domowego występuje nieco inaczej. Wpływ na to ma sztuczne światło otoczenia, ogrzewanie i klimat domowy. W związku z tym, że kotki przebywają w większości w domu ruja występuje częściej. Właściwie ruja u kota domowego może pojawić się o każdej porze roku. Zima nie jest przeszkodą. Odpowiadając na pytanie jak często kotki mają ruję, odpowiadamy więc, że to w zależności czy kto jest domowy, czy wolnożyjący.

fazy rui u kotek

Jak dbać o higienę kuwety podczas rui?

Podczas tego niezwykłego, ale naturalnego czasu u naszej kotki należy zadbać szczególnie o jej komfort. Istotną kwestią jest, gdy pojawia się ruja u kotki – higiena kuwety. O kuwetę trzeba dbać zawsze, to jest oczywiste i regularne czyszczenie sprzyja nie tylko zwierzęciu, a nam samym. Ale w zależności od tego jak długo trwa ruja u kotki, tak długo powinniśmy przywiązywać do higieny szczególną uwagę. Ruja u kota domowego, to specyficzny czas, dlatego kuwetę należy czyścić znacznie częściej i dokładniej.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

8 − trzy =