Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Wyróżniamy aż VI fototypów skóry. W zależności od karnacji, a także tego jak opala się skóra można dobrać odpowiednią ochronę UV. Warto wiedzieć, że skóra wrażliwa wymaga najwyższej ochrony. Dotyczy to skóry atopowej czy problematycznej. Ponadto wyższy SPF to wyższa ochrona przeciwsłoneczna. Jak dobrać ochronę SPF w zależności od karnacji?
Co warto wiedzieć na temat fototypów skóry?
Wyróżniamy fototyp I, w przypadku którego skóra jest blada. Występują blond lub rude włosy, a także niebieskie lub zielone oczy. Skóra w tym przypadku jest zawsze narażona na poparzenia słoneczne i trudno się opala. Fototyp II dotyczy osób, których skóra jest jasna i mają włosy w kolorze jasnego lub ciemnego blondu, niebieskie lub zielone oczy i ich skóra także trudno się opala i jest narażona na poparzenia. Fototyp III to lekko śniada karnacja. Osoby należące do tej grupy ulegają poparzeniu przy pierwszym kontakcie ze słońcem, natomiast później ich skóra się opala. Ich włosy są brązowe lub w kolorze ciemnego blondu. Fototyp IV to już śniada karnacja i osoby należące do tej grupy mają czarne włosy lub bardzo ciemne, a także ciemne oczy. Takie osoby opalają się szybko i nie są narażone na poparzenia słoneczne. Do fotytypu V zalicza się rasę żółtą, a do fototypu VI – czarną.
Jak dobrać krem z filtrem SPF do karnacji i jak go stosować?
Mając wiedzę jaki ma się fototyp skóry, można dobrać emulsję czy krem z filtrem SPF. Produkt z filtrem SPF 8-10 jest odpowiedni dla osób z fototypem skóry IV. Po kremy z filtrem SPF 12-15 powinny sięgnąć osoby z fototypem skóry III przy krótkotrwałej ekspozycji na słońce oraz osoby z fototypem IV przy długotrwałej ekspozycji na słońce. Dla fototypu III przy długiej ekspozycji odpowiednie są kremy z filtrem SPF 20-25. W przypadku ostrego słońca powinny sięgnąć po SPF 30. Taki filtr polecany jest na co dzień dla osób należących do fototypu II. Z kolei osoby zaliczające się do fototypu I, a także dzieci powinny sięgać po krem z filtrem SPF 50+. Warto też wiedzieć, jak używać kremy z filtrem. Otóż zawsze należy je nakładać około 30 minut przed wyjściem, aby mogły się wchłonąć. Jednocześnie na odsłonięte części ciała krem należy nakładać co 2 godziny. Gdy korzysta się z kąpieli wodnych, nawet jeśli produkt jest wodoodporny, to trzeba go ponownie zaaplikować na skórę. Oczywiście najpierw trzeba ją dokładnie wytrzeć. Woda działa jak soczewka i przyciąga szkodliwe promieniowanie UV, a trzeba wiedzieć, że żaden krem nie chroni przed nim w 100%. Idealnie jeśli przy akwenie jest możliwość skorzystania z prysznica i przebrania się. Po tej czynności można nałożyć ponownie krem ochronny na skórę.
Dlaczego warto wybierać najwyższą ochronę przeciwsłoneczną?
Pomimo podziału na fototypy skóry warto wiedzieć, że wyższa ochrona, to też mniejsze oddziaływanie na skórę promieniowania UVB, który destrukcyjnie wpływa na komórki skóry, pobudza wolne rodniki tlenowe, przyczynia się do czerniaka i innych chorób skóry, a dodatkowo przyspiesza fotostarzenie. Należy wiedzieć że krem z SPF 50 chroni w ok. 98% przed UVB. Z kolei krem z SPF 15 chroni już tylko w ok. 93% przed UVB. Krem SPF 10 nie chroni nawet w 90%. Niższe filtry to już znacznie niższa ochrona. Jeżeli chcesz zapobiegać przedwczesnemu starzeniu skóry, pojawianiu się zmarszczek, ale i nowotworowi skóry, to wybieraj jak najwyższą ochronę przeciwsłoneczną.