Czy samochód z wypożyczalni ma ubezpieczenie OC i AC?

Jeżeli decydujemy się skorzystać z usług wypożyczalni, zwracamy głównie uwagę na koszt wynajmowanego auta, jego klasę, wyposażenie, pojemność bagażnika. Czy zastanawiamy się nad tym, czy pojazd, którym zamierzamy się poruszać ma ubezpieczenie OC i AC? Ze względu na to, że odpowiedź nie jest jednoznaczna, szerzej opisaliśmy to w poniższym artykule. Okazuje się, że korzystający z usług wypożyczalni aut mogą podróżować spokojnie.

Kto ubezpiecza auto z wypożyczalni? To nie Twój obowiązek!

Ubezpieczenie OC, znane także jako ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, jest obowiązkowe w wielu krajach, w tym w Polsce. Jego głównym celem jest pokrycie kosztów wynikających z potencjalnych szkód wyrządzonych innym osobom lub ich mieniu podczas korzystania z pojazdu. Wypożyczalnie samochodów, jako podmioty prowadzące działalność gospodarczą, muszą zabezpieczyć się przed ryzykiem finansowym związanym z takimi szkodami. Dlatego, samochód z wypożyczalni ma zawsze ubezpieczenie OC. Ty jako najemca nie kupujesz już żadnego ubezpieczenia, a jeśli spowodujesz szkodę, zostanie ona pokryta z polisy. A co z Twoją osobistą odpowiedzialnością?

Osobista odpowiedzialność za szkodę na pojeździe

Jeżeli spowodujesz wypadek w stanie upojenia alkoholowego, nie będziesz miał uprawnień do kierowania pojazdem lub zbiegniesz z miejsca zdarzenia, polisa OC nie będzie Cię w pełni chroniła. Owszem, ubezpieczyciel pokryje roszczenia osób, które zostały poszkodowane w wyniku zdarzenia, ale będzie też chciała pociągnąć Cię do odpowiedzialności i może wszcząć postępowanie. Nie przeciwko wypożyczalni, lecz przeciwko Tobie.

Należy zwrócić szczególną uwagę na warunki umowy spisywanej przy wynajmie auta. Dowiesz się z niej, czy i jakie ubezpieczenie ma auto, ale nie tylko. Poznasz również swoje obowiązki i ewentualne grożące Ci konsekwencje finansowe za uszkodzenie pojazdu – zwłaszcza, gdy będzie ono wynikiem rażącego niedbalstwa lub spowodujesz je świadomie. Bywa, że wypożyczalnia zakłada, że ochrona OC nie będzie obowiązywała, gdy za kierownicą siądzie ktoś inny, a nie osoba, która podpisała umowę najmu. Jednak jest to sprzeczne z obowiązującą ustawą.

Dla zabezpieczenia swoich interesów wypożyczalnie i tak pobierają od klientów kaucje, jednak czasem mogą być one niewystarczające do przeprowadzenia napraw czy prac porządkowych. Łatwiej jest uniknąć odpowiedzialności, jeśli auto ma wykupione także AC. Brak ubezpieczenia dodatkowego, ale też liczne wyłączenia z nim związane mogą sprawić, że i tak będziesz zmuszony zapłacić za szkody, do których doszło z Twojej winy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *