Jakie czynniki źle wpływają na elektronikę w silnikach?

Silniki w samochodach od lat są wyposażane w skomplikowaną elektronikę. Ma ona ogromny wpływ na ich działanie, gdyż kontroluje praktycznie każdy aspekt pracy jednostki napędowej. To właśnie elektronika odpowiada m.in. za dobranie odpowiedniego składu mieszanki paliwowo-powietrznej. Jakie czynniki mogą sprawić, że elektronika w samochodzie, a w tym sterownik silnika, zacznie się szybciej zużywać?

Elektronika — nieodłączny element silników

Dynamiczny postęp technologiczny sprawił, że elektronika w samochodach jest dziś wszechobecna. Dotyczy to głównie jednostki napędowej. Cała praca jest sterowana przez skomplikowane systemy elektroniczne, które potrafią doskonale kontrolować działanie silnika. Niestety automatyka ma też to do siebie, że bywa zawodna. Dlatego warto ograniczyć czynniki, które mogą wpływać na jej zbyt szybkie zużycie.

Jednym z największych wrogów każdej elektroniki jest wilgoć. Jej nadmiar prowadzi do korozji elementów układu elektrycznego w samochodzie. Dlatego w miarę możliwości auto powinno być garażowane. W ten sposób nie trzeba martwić się o warunki pogodowe, gdyż samochód zawsze będzie miał dach nad głową.

Czynniki, które przykładają się do zużycia elektroniki w samochodzie

Istnieje masa czynników, które mogą sprawić, że sterownik silnika oraz inne elementy elektroniczne zaczną gorzej działać. Najczęściej jest to po prostu wspomniany nadmiar wody. Dotyczy to aut niezależnie od wieku. Mocny deszcz, wjechanie w kałużę, a w ekstremalnym wariancie nawet i powódź, to rzeczy, które mogą sprawić, że elektronika przestanie działać tak, jak powinna.

Chcąc zadbać o swoje auto, żeby elektronika wytrzymała w nim jak najdłużej, trzeba przede wszystkim uważać na wilgoć. Mowa tu na przykład o unikaniu głębokich kałuż. Dodatkowo można regularnie sprawdzać, czy ta nie odkłada się w samochodzie i stosować osuszacze lub pochłaniacze. Wrogiem elektroniki są też zanieczyszczenia, które dostają się do niektórych zakamarków samochodu. Tutaj trzeba sobie z nimi poradzić poprzez systematyczne czyszczenie.

Zapraszamy: Sterownik silnika Cummins.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + siedem =