Kamizelka ratunkowa pneumatyczna – czy warto ją kupić?

Myślę, że kamizelka ratunkowa pneumatyczna na pewno kiedyś mignęła Ci przed oczami (chociażby na ekranie telewizora), ale możliwe, że nie zdawałeś sobie sprawy, że na nią patrzysz. Dlaczego? Dlatego, że w stanie spoczynku jest wręcz niewyczuwalna i niezauważalna! To tylko niektóre z jej atutów, choć trzeba przyznać, że jak wszystko na tym świecie posiada również wady. Poniżej postaram się przedstawić plusy i minusy kamizelek ratunkowych pneumatycznych.

Kamizelka ratunkowa pneumatyczna – zalety

Jak już udało mi się wyżej wspomnieć, kamizelka ratunkowa pneumatyczna jest bardzo, ale to bardzo komfortowa w użytkowaniu. Gdy nie jest napompowana, absolutnie nie czuć jej na sobie. Doceniają ten fakt szczególnie wszyscy ci, którym potrzebna jest pełna swoboda ruchów podczas aktywności na wodzie, np. osoby uprawiające żeglarstwo. Spędzenie kilku godzin na żaglówce w ciężkiej, topornej kamizelce ratunkowej bądź asekuracyjnej psuje radość płynącą z przebywania nad wodą, tym bardziej, że mało prawdopodobnym jest, iż przyjdzie żeglarzowi niekontrolowanie wpaść do wody. Taka ewentualność jednak nie jest całkowicie wykluczona i trzeba – zaznaczam: trzeba! – mieć na sobie kapok. Kamizelka ratunkowa pneumatyczna jest w takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem – gwarantuje bezpieczeństwo na takim samym poziomie, co tradycyjne kapoki ratunkowe, jednak robi to w sposób…o wiele wygodniejszy.

Kamizelka ratunkowa pneumatyczna – wady

Kamizelka ratunkowa pneumatyczna może być napompowana na kilka różnych sposobów:

  • w sposób automatyczny – przy pierwszym kontakcie z wodą kamizelka ratunkowa pneumatyczna napełnia się powietrzem w wyniku zalania i stopienia tabletki znajdującej się między nabojem z CO2 a mechanizmem spustowym;
  • w sposób manualny – po pociągnięciu za sznurek wychodzący od spodu kamizelki, odpalony zostaje mechanizm spustowy, przebijający nabój z dwutlenkiem węgla;
  • ustnie – gdy nie masz akurat stosownego naboju z dwutlenkiem węgla, kamizelkę można napełnić ustnie, poprzez znajdującą się z lewej strony rurkę. Owa rurka służy także do spuszczania powietrza z kamizelki ratunkowej pneumatycznej po użyciu.

Ratunkowa kamizelka pneumatyczna spełnia swoje zadanie najlepiej, kiedy jest wyposażona w odpowiednie naboje. Naboje te trzeba cyklicznie sprawdzać, kontrolować, a w razie zużycia – dokupić nowe. Wiąże się to oczywiście z pewnymi kosztami. Moim zdaniem to chyba jedyna wada takiego rozwiązania. Na szczęście brak stosownego naboju nie czyni pneumatycznej kamizelki ratunkowej całkowicie bezużytecznej, gdyż można ją napompować ustnie.

Jaką kamizelkę pneumatyczną kupić?

Kamizelka ratunkowa pneumatyczna nie należy do najtańszych – licz się z wydatkiem od kilkuset do nawet tysiąca złotych. Ja ze swojej strony polecam tę od Aquariusa, gdyż wygląda najkorzystniej cenowo, a przy tym jest dobrej jakości i świetnie spełnia swoje zadanie. Na uwagę zasługują również kamizelki ratunkowe pneumatyczne marki Marine Pool, która posiada w swojej ofercie także modele dziecięce.

Gdzie kupić ratunkowe kamizelki pneumatyczne?

Może i nie chodzę po sklepach sportowych dość często, ale nie pamiętam, aby kiedykolwiek rzuciła mi się w takim miejscu w oczy kamizelka ratunkowa pneumatyczna. Wydaje mi się, że może być ciężko znaleźć ją stacjonarnie, dlatego polecam Ci super sklep online: GoKajak. Znajdziesz tam kamizelki ratunkowe pneumatyczne opisanych wyżej producentów w najniższych cenach rynkowych. Ewentualnie strona internetowa gosup.pl także ma ciekawą ofertę kamizelek pneumatycznych. Szybka przesyłka, jasno i konkretnie opisany każdy produkt i ogromny wybór to tylko niektóre z atutów tego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + 17 =