Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Poród i czas połogu to niezwykle ważny, ale również trudny moment w życiu mamy. Ból, zmęczenie, radość i miłość to uczucia, których w tym czasie doznaje niemal każda kobieta. Niezależnie czy będziesz rodzić siłami natury, czy też czeka Cię zabieg cesarskiego cięcia, warto się na to właściwie przygotować. Choć każda kobieta przeżywa te momenty indywidualnie, dzięki wiedzy, będzie Ci łatwiej zaopiekować się świadomie swoim ciałem.
Poród i połóg – co warto wiedzieć?
- Jak przygotować się do porodu?
- Jak wygląda czas połogu po porodzie siłami natury?
- Cesarskie cięcie – najważniejsze informacje
- Połóg po cesarskim cięciu – co Cię czeka?
Jak przygotować się do porodu siłami natury kilka praktycznych wskazówek
Do porodu siłami natury można się przygotowywać przez niemal całą ciążę. Odpowiednie ćwiczenia fizyczne przygotują Twoje ciało i mięśnie do ogromnego wysiłku, jaki Cię czeka. W szkole rodzenia otrzymasz wiele praktycznych wskazówek jak oddychać, czy kiedy należy przeć. Wiedza ta jest niezwykle potrzebna i pomaga zapanować nad ciałem nawet podczas silnego bólu porodowego.
Ważnym etapem przygotowania jest również wybór miejsca placówki, w której planujesz urodzić dziecko. Odpowiednie warunki i fachowa opieka z pewnością są niezbędnym wsparciem podczas procesu porodowego. Coraz więcej placówek oferuje porody rodzinne, w przyjaznym dla kobiety i nowo narodzonego dziecka otoczeniu. Możesz zdecydować się między innymi na poród w wodzie, czy skorzystać z takich akcesoriów jak piłka, czy stołek porodowy.
Przygotuj się emocjonalnie i psychicznie. Porozmawiaj z położną lub lekarzem ginekologiem o różnych scenariuszach przebiegu porodu. Musisz również podjąć decyzję dotyczącą znieczulenia. Pamiętaj, że poród to ogromny wysiłek dla Twojego ciała, któremu towarzyszy silny ból, dlatego warto wybrać miejsce i osoby, którym możesz całkowicie zaufać.
Połóg po porodzie siłami natury – o czym warto pamiętać?
Czas połogu trwa około 6-8 tygodni, a w tym czasie zmiany z okresu ciąży i porodu się cofają. Powrót do równowagi hormonalnej może jednak trwać znacznie dłużej nawet do 6 miesięcy. Co może się dziać podczas połogu? W tym czasie mogą Cię dotykać różne dolegliwości:
- Skurcze macicy — pojawiają się, ponieważ macica się obkurcza i powoli wraca do swoich pierwotnych rozmiarów;
- Krwawienia – występują w pierwszych kilku dniach po porodzie, z czasem stopniowo się zmniejszają;
- Ból i dyskomfort – to dolegliwości odczuwalne szczególnie w okolicy krocza lub jajników, jeśli krocze zostało nacięte podczas porodu, ból może być bardziej odczuwalny, ale z czasem powinien stopniowo się zanikać;
- Huśtawka emocjonalna — połóg to moment silnych emocji, radość i szczęście z powodu zostania mamą, łączą się często z przemęczeniem, licznymi nowymi wyzwaniami, czy naturalnym lękiem o dziecko, dodatkowo zmiany hormonalne istotnie wpływają na samopoczucie i emocje.
Połóg to moment, kiedy kobieta wymaga szczególnej troski i wsparcia, by móc się cieszyć macierzyństwem.
Co warto wiedzieć o cięciu cesarskim i jak się do niego przygotować?
Cięcie cesarskie jest wykonywane obecnie u 44% kobiet. To procedura medyczna polegająca na przecięciu powłok brzusznych i macicy w celu wyjęcia dziecka z łona. Cięcie cesarskie to zabieg ratujący życie zarówno dziecka, jak i matki. Wyróżnia się trzy typy zabiegu.
Cesarka planowa – przeprowadzana w sytuacji, gdy lekarz uzna, że poród naturalny może stanowić zbyt duże ryzyko dla zdrowia matki lub dziecka. Zabieg taki jest planowany z wyprzedzeniem, co pozwala na odpowiednie przygotowanie. Najczęstszymi wskazaniami do planowego CC są:
- Poprzednie cesarskie cięcie — aby uniknąć ryzyka uszkodzenia macicy podczas porodu naturalnego;
- Zbyt duże dziecko;
- Problemy zdrowotne matki – cesarskie cięcie jest zalecane u kobiet z chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca czy cukrzyca.
- Miednicowe ułożenie dziecka – czyli pozycja dziecka w macicy jest nieprawidłowa i może być przyczyną problemów przy porodzie.
Cesarka pilna – wykonywana jest w sytuacji, gdy istnieje wysokie ryzyko komplikacji podczas porodu, wskazaniem do zabiegu są:
- Ryzyko pęknięcia macicy;
- Ciężki stan przedrzucawkowy;
- Potrzeba wcześniejszego rozwiązania ciąży.
Cesarka nagła – jest przeprowadzana, kiedy istnieje bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia matki, na przykład:
- Obniżające się tętno płodu;
- Zaburzenia skurczy porodowych;
- Rzucawka;
- Wypadniecie pępowiny.
Do zabiegu cesarki podawane jest znieczulenie podpajęczynówkowego, czyli do rdzenia kręgowego. Rzadko stosowane jest znieczulenie ogólne. Wymagane jest również założenie cewnika do pęcherza, by przepełniony pęcherz nie przeszkadzał podczas zabiegu. Zabieg trwa około 30-45 minut i jesteś w tym czasie całkowicie świadoma, dzięki czemu możesz usłyszeć pierwszy krzyk swojego dziecka i je zobaczyć.
Jak wygląda połóg po cięciu cesarskim?
Połóg po cesarskim cięciu może być w niektórych przypadkach bardziej bolesny i trudniejszy niż połóg po porodzie naturalnym, ponieważ jest to operacja chirurgiczna i organizm potrzebuje więcej czasu na regenerację. Oto jak ogólnie wygląda połóg po cesarskim cięciu:
- Ból – w pierwszych dniach po zabiegu mogą występować silne bóle brzucha.
- Silne skurcze macicy – po zabiegu CC podawane są leki obkurczające macicę, które często powodują silne bóle oraz inne zaburzenia;
- Wymioty i nudności – mogą się pojawić po znieczuleniu, szczególnie jeśli otrzymałaś znieczulenie ogólne.
- Krwawienie —również po cesarskim cięciu możesz krwawić przez kilka tygodni. Krew może być początkowo ciemna i obfita, ale z czasem stanie się coraz jaśniejsza i mniej intensywna.
- Trudności w chodzeniu — w ciągu pierwszych kilku dni po cesarskim cięciu możesz mieć trudności z chodzeniem i wykonywaniem codziennych czynności.
- Problemy z laktacją – w niektórych przypadkach może wystąpić opóźnienie w produkcji mleka lub trudności z karmieniem piersią, ponieważ organizm potrzebuje czasu, aby się zregenerować po operacji.
W tym czasie podobnie jak przy połogu po porodzie naturalnym będziesz potrzebować szczególnego wsparcia i opieki.