Co widzą koty? Jak wygląda świat oczami kota?

Miłośnicy puszystych pupili często zgłębiają widzę na temat ich zdrowia i funkcjonowania. Pojawia się wówczas pytanie – co widzą koty? Czy widzą one tak samo i to samo co ludzie? A także, jakie kolory widza koty? Okazuje się, że kocie oczy mają charakterystyczną i znacznie inną budowę oka, niż ludzie. Oczy, czyli podstawowy narząd wzroku zapewnia kotom możliwość doskonałej obserwacji otoczenia. Pamiętajmy, że koty, to również dziko żyjące zwierzęta, a więc doskonały wzrok może mieć wpływ na ich przetrwanie. Dowiedzmy się, czym różnią się kocie oczy od ludzkich.

Czy koty widzą kolory?

Wśród ludzi istnieje błędne przekonanie, że zwierzęta widza tylko dwa kolory – czarny i biały. Podobne myślenie dotyczy kotów. Ale należy podkreślić, że koty mają w swych oczach receptowy odpowiedzialne za postrzeganie barw. U człowieka jest tych receptorów więcej, dlatego jesteśmy w stanie rozpoznawać i nazywać więcej kolorów. Koty widzą kolory, ale widzą ich mniej niż ludzie. Widzenie kota zależy od tych właśnie receptorów, jak i od samych narzędzi wzroku, czyli oczu. Odpowiadając na pytanie jakie kolory widzą koty, możemy stwierdzić, że z pewnością niebieski, fioletowy, zielony, ale nie widzą koloru czerwonego. Koty widzą również kolory wtedy, kiedy jest dobre światło. I tutaj nasuwa się kolejne pytanie – jak koty widzą w nocy? Otóż koty widzą w ciemności podobnie jak ludzie, czyli tylko w szarościach i bez oświetlenia mało co można dostrzec w głęboką noc. Zastanawiając się jak koty widzą świat, możemy stwierdzić, że na kolorowo, ale nie są to z pewnością wszystkie kolory lecz te wymienione powyżej.

Czy koty widzą kolory

Dlaczego koty widzą na kolorowo?

Zadając sobie pytanie, jakie kolory widzą koty, myślimy, że widzą jedynie czarny i biały, ale jest to błąd, ponieważ koty widzą na kolorowo. Ich świat nie jest jedynie czarno biały. Koty widzą na kolorowo za pomocą receptorów zawartych w oczach, są to tak zwane czopy. Różnice w widzeniu wynikają również z procesów ewolucyjnych. Ponieważ dawniej koty polowały w nocy, miały wówczas wyostrzony wzrok w ciemności, a także na przestrzeni lat koty nie musiały dostrzegać wielu barw, zatem nie wykształciła się w nich ta umiejętność. Koty widzą kolory, ale dużo mniej intensywnie niż ludzie. Na siatkówce naszych oczu są trzy rodzaje receptorów wspomnianych powyżej, a u kotów jedynie dwa, co znacznie wpływa na widzenie kota.

 

Jakie kolory widzą koty?

Wiemy już, że koty widzą kolory mniej intensywnie niż ludzie, ale podstawowymi barwami, jakie dostrzega koci wzrok, są fiolet, niebieski, żółty i zielony. To, jak widzą koty, jest znacznie mniej nasycone niż u nas. Nie ma to jednak znaczenia dla ich codziennego funkcjonowania, ponieważ koty to drapieżniki z natury i nie potrzebują widzieć nasyconych barw do przetrwania.

 

Ile kolorów widzą koty?

Wiemy już jakie kolory widzą koty i że widzenie kota opiera się głównie na podstawowych kolorach i mieszaniu barw. Wszystko jednak co kot dostrzega opiera się głównie na trzech kolorach – niebieskim, fioletowym i żółtym. Nasz świat być może jest o wiele bardziej kolorowy, ponieważ koty nie widzą tak wielu odcieni, ale jest to dla nich w zupełności wystarczające, by poradzić sobie za dnia i w nocy.

 

Jakich kolorów nie widzą koty?

Wzrok kota różni się od ludzkiego, a także od innych zwierząt, a wpływ na to ma przede wszystkim specyficzna budowa siatkówki oka kota. Nasze mruczące pupile widzą świat nieco inaczej i barwy są przez nie inaczej odbieranie, nie widzą również wszystkich kolorów. Głównym kolorem, którego na pewno nie dostrzegają kociaki jest czerwień.

 

Dlaczego koty widzą w ciemności?

Kot z natury jest drapieżnikiem, ma doskonale rozwinięte zmysły szczególnie, wzrok i węch, a także słuch. Oczywiście nie da się ukryć, że kotki wyczulone są również na dotyk, ale to właśnie koci wzrok jest ich wielkim atutem. Dlaczego koty widzą w ciemności? Ponieważ to drapieżniki i mówi się, że ich wzrok został przystosowany na drodze ewolucji do widzenia w ciemności. Koty wbrew pozorom nie są łowcami, które polują nocą, zazwyczaj koty nocą śpią. Ale to jak koty widzą w ciemności pozwala im przetrwać. Polują one zazwyczaj nad ranem, lub po zmierzchu, wówczas gdy budzą się ich ofiary. Kot to drapieżnik i to ich naturalny instynkt. Dlatego jeśli zastanawiamy się czy koty widzą w ciemności odpowiadamy, że tak, ale nie jest to również wzrok wyostrzony jak za dnia. Nie można też stwierdzić, że koty lepiej widzą w nocy niż w dzień. Jednakże na pewno po zmierzchu i nad ranem są świetnymi łowcami.

Ile kolorów widzą koty

Jak koty widzą w ciemności?

To, jak koty widzą w ciemności zależy również od pory. Narząd wzroku kotów, owszem, jest przystosowany do widzenia w nocy, ponieważ prócz receptorów w oku, koty posiadają również błonę odblaskową. Wzrok kota w ciemności jest dzięki temu jest bardziej wyostrzony niż u człowieka, ale nie jest tak, że widzi doskonale. Można stwierdzić, że świat oczami kota nocą, jest 6 razy bardziej wyraźniejszy niż dla ludzi. Powiedzieliśmy już też, że kot nie widzi zbyt wielu kolorów, a także te barwy, które widzi koci wzrok, nie są zbyt ostre, za to koty świetnie widzą po zmroku. I nie mówimy tu o całkowitej ciemności, lecz mniejszym źródle światła, szarówce, gdzie kot widzi bardzo wyraźnie w odcieniach szarości.

Jakie kolory widzą koty

Co kot widzi w lustrze? Czy rozpoznaje siebie?

Zdolność postrzegania sienie w lustrze to ważna kwestia. My ludzie lubimy zerkać na siebie, poznawać swoje ciała, wysuwać wnioski. To ważna umiejętność i tylko niektóre zwierzęta posiadają tę umiejętność. A co koty widzą w lustrze? Trudno powiedzieć, ponieważ wzrok kotów kryje jeszcze wiele tajemnic. Wiele pupili reaguje na to, co kot widzi w lustrze, uderza łapką w lustro, próbuje dostrzec, co jest za lustrem, lub obserwuje lustro jakby patrzyły w telewizor, ale nie można jasno stwierdzić, że rozpoznają w lustrze siebie i co dokładnie widzą w lustrze. Mogą to również być tylko jednopunktowe przedmioty, którymi akurat nasz kot jest zainteresowany w odbiciu, ale nie można jednoznacznie określić, co kot widzi w lustrze, a co kot widzi w telewizorze.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + 1 =