Studiowanie bez matury – Czy na studia zaoczne potrzebna jest matura?

Matura, czyli tak zwany egzamin dojrzałości to dla wielu wyzwanie i ogromny stres, ale również moment, w którym otwierają się przed nami nowe możliwości. Sprawdzamy swoją wiedzę, osiągamy świetne wyniki i możemy zacząć wybierać wymarzone studia. Ale czy zawsze, by zacząć studia potrzebne jest matura?

Studia bez matury – czy to możliwe?

W momencie, kiedy dowiadujemy się, że egzamin dojrzałości nie poszedł nam tak jak byśmy tego chcieli myślimy o alternatywach. Czy matura jest potrzebna, by móc się dalej uczyć? Okazuje się, że nie. Ponieważ istnieją szkoły policealne, które chętnie przyjmują osoby, którzy nie przeszli rekrutacji pozytywnie. Świat wcale się nie kończy kiedy oblejemy maturę. Dalsza nauka bez matury polegać będzie na podnoszeniu kwalifikacji, ale i pozwoli również na wykorzystanie przerwy. Do matury można zatem podejść ponownie, a w międzyczasie skorzystać ze szkół policealnych, wieczorowych i kursów jeśli tylko chcemy się dalej kształcić.

Studia bez matury

Czy można studiować bez zdanej matury?

Studiować bez matury można jedynie teoretycznie. Jednakże polskie prawo nie przewiduje przyjmowania na uczelnie wyższe osób bez zdanego egzaminu maturalnego. Zarówno w trybie dziennym jak i zaocznym, a także na studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie trzeba przedłożyć wyniki z egzaminu maturalnego. Studia bez matury mogą istnieć jedynie w trybie podjęcia dalszej nauki w szkołach policealnych. Studia bez matury, nie są prawdziwymi studiami na uczelni wyższej. Ale, aby nie utracić roku warto podjąć naukę właśnie w takiej szkole. Niekiedy zdarza się, że egzamin maturalny nas przerasta, wpływ na to ma wiele czynników, jednakże istnieją inne rozwiązania dla osób kończących liceum. Oto kilka propozycji na studia bez matury:

 • szkoły policealne,
 • studium policealne,
 • centrum kształcenia kadr,
 • „foundation year”, który oferują niektóre uczelnie wyższe,
 • szkoły policealne online,
 • uczestniczenie w wykładach jako wolny słuchacz.

Aby nie tracić roku i podnieść swoje kwalifikacje możemy skorzystać z bogatej oferty kursów i szkół policealnych. Wiele z nich oferuje przygotowanie do konkretnego zawodu, a więc można również pielęgnować swoje zainteresowania, a może nawet wzbudzić ciekawość do konkretnego zawodu. To ważne, by nie rozpatrywać dalszej nauki bez matury w kategorii porażki. Inną opcją jest również wyjazd na studia zagraniczne, na przykład do Wielkiej Brytanii, gdzie uczelnie oferują tak zwany „foundation year”, dzięki temu nauka bez matury za granicą jest możliwa. Jest to tak zwany rok zerowy, po którym można następnie podjąć naukę w trybie tradycyjnym.

Czy można studiować bez zdanej matury

Czy da się dostać na studia bez matury rozszerzonej?

Na studia można się dostać bez matury rozszerzonej, ale mogą to nie być nasze wymarzone studia. Wiele politechnik, czy uniwersytetów wymaga podczas rekrutacji zdanej matury rozszerzonej z niektórych przedmiotów, są to najczęściej chemia, matematyka, biologia, języki. W zależności od tego jakie wymagania ma uczelnia wówczas powinniśmy zdać przedmiot rozszerzony. Jednakże inną kwestią jest posiadanie matury w ogólnym znaczeniu. W Polsce podjęcie studiów bez egzaminu maturalnego nie jest możliwe. Istnieje jednak inna ścieżka kariery jak na przykład studium policealne, które trwa około 2 lata. Jest to również świetne wyjście dla osób które nie myślały o studiach wyższych, ale chcą mieć określony, wyuczony zawód. Do tego rodzaju zawodów należą:

 • florysta,
 • masażysta,
 • fryzjer,
 • technik usług kosmetycznych,
 • higienistka,
 • opiekun medyczny,
 • asystentka stomatologiczna

i wiele innych, które dają szansę na rozwój, ale również na podjęcie pracy w przyszłości. To dzięki studium policealne bez matury można poszerzać dalej wiedzę i wybrać określony zawód.

studia a matura

Czy na studia zaoczne trzeba mieć maturę?

Właśnie, czy na studia zaoczne trzeba mieć maturę? Studia zaoczne są takimi samymi studiami jak dzienne, tylko odbywają się najczęściej w trybie weekendowym. Zasada przyjmowania kandydatów na studentów jest taka sama jak na studiach w trynie stacjonarnym. A więc jeśli mamy w planach podjęcie nauki zaocznie i pytamy czy na studia zaoczne potrzebna jest matura, odpowiadamy, że tak. Przyszli studenci studiów zaocznych muszą zdać maturę chociażby z przedmiotów podstawowych obowiązujących na egzaminie maturalnym.

Studium policealne bez matury

Jak już wspomnieliśmy ciekawym rozwiązaniem dla osób, którym matura się nie powiodła, lub nie myślały o podjęciu studiów jest studium policealne bez matury. Jest to również rozwiązanie dla absolwentów technikum. Aby zapisać się do studium policealnego bez matury, należy jedynie złożyć świadectwo ukończenia szkoły średniej i poczekać na wynik rekrutacji. Studium policealne można realizować również w trybie zaocznym. Ważne jest, aby nie tracić czasu, ponieważ można go doskonale spożytkować uczestnicząc w wykładach i warsztatach, a także osiągając dany tytuł. Studium policealne nie daje nam co prawda tytułu magistra, czy licencjata, ale pozwala na wykonywanie niektórych zawodów, o których wspomniano wcześniej. Niekiedy również po zakończeniu liceum chcemy iść do pracy i jest to oczywiście kolejna ze ścieżek wyboru, ale edukacja jest ważna w każdym wieku.

Nauka bez matury za granicą

Jak wygląda dalsza nauka bez matury, jeśli nie mamy możliwości podjęcia studiów dziennych, nie myślimy o studium policealnym, ale chcemy wyjechać za granicę? Nauka bez matury za granicą jest jak najbardziej możliwa. Jednakże kwestia dalszego szkolnictwa w każdym kraju może wyglądać nieco inaczej. W jakich krajach można kontynuować naukę bez matury? Taką możliwość znajdziemy na przykład w Anglii, czy Niemczech. Szczególnie na zachodzie ważne jest doświadczenie zawodowe, a więc aby studiować, należy przedłożyć zaświadczenie od pracodawcy i posiadać określony przez dane państwo staż pracy. Taka nauka kończy się egzaminem mistrzowskim, a to daje możliwość podjęcia studiów wyższych i zakończenia edukacji tytułem magistra.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × dwa =