Jaki zapach odstrasza kota? Jakiego zapachu nie lubią koty?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Koty to zwierzęta łowne i znane są ze swojego kociego wzroku, który doskonale sprawdza się podczas wieczornych polowań, ale również z doskonałego zmysłu węchu. To ten zmysł pozwala im na swobodne życie w przestrzeni, ale również w domach. Ale czy koty lubią wszystkie zapachy? Jakiego zapachu nie lubią miłośnicy kocimiętki? Oto najbardziej nielubiane przez koty aromaty.

Jakiego zapachu nie lubią koty? 5 aromatów, które odstraszają koty

Koty są miłośnikami kocimiętki, szybko również wyczują zapachy ulubionych pokarmów. Mają wyostrzony zmysł powonienia, co sprawia, że koty są doskonałymi łowcami. Koty polują najczęściej w godzinach wieczornych, ponieważ wtedy ich ofiary również najczęściej wychodzą z ukrycia, ale koty dzięki swojemu węchowi świetnie radzą sobie również w dzień. Istnieją jednak zapachy których nie lubią koty. Niekiedy również nie chcemy, aby te zwierzęta przychodziły na nasz trawnik i zostawiały swoje ślady i grasowały w naszym ogrodzie, czy tarasie. Wolnożyjące koty często niestety błąkają się wieczorami w poszukiwaniu pożywienia, ale jeśli nie chcemy ich w swoim ogrodzie, możemy je skutecznie odstraszyć. Oto 5 sposobów na to jak odstraszyć koty z ogrodu:

Jaki zapach odstrasza kota? – Cytrusy

Jeśli zastanawiamy się, czym odstraszyć koty z ogrodu, to dobrym sposobem są cytrusy. Koty nie lubią cytryn, ale również innych owoców cytrusowych. W grę wchodzi tutaj również grejpfrut, mandarynka, lub pomarańcze. Oczywiście nie jest tak, że cytrusy, są czymś, co odstraszy koty wszelkiej maści, ale większość na pewno na nie zareaguje uciekając w popłochu. Najlepiej jest umiejscowić plastry cytryny w doniczce, lub skrzyniach z roślinami i wszędzie gdzie nie chcemy, aby koty przebywały.

Jaki zapach odstrasza kota

Jaki zapach odstrasza kota? – Lawenda

Do zapachów, które nie lubią koty należy również lawenda. Lawendowy olejek, lub suszona kiść lawendy, może być skutecznym odstraszaczem dla kotów, żeby nie sikały. Wszystko oczywiście w rozsądnych ilościach, ponieważ olejek lawendowy jest w dużych ilościach toksyczny i kiedy kot go poliże może się zatruć, a nie o to przecież chodzi. Wystarczy nam środek, który skutecznie odstraszy koty z ogrodu.

Jaki zapach odstrasza kota? – Ocet

Ocet znany jest ze swoich właściwości czyszczących i odkamieniających, niekiedy używa się go również w kuchni do potraw i dla ludzi jest on całkowicie bezpieczny. Jednakże, każdy, kto choć raz używał octu, wie, że produkt ten wydziela bardzo mocny i intensywny zapach. Okazuje się, że ocet jest również substancją, która odstrasza koty. Wystarczy namoczyć ściereczkę octem i położyć ją w miejscu, gdzie nie chcemy by koty przebywały i mamy gotowy odstraszacz dla kota.

 

Jaki zapach odstrasza kota? – Cebula

Cebula jest źródłem zapachu, którego koty nie lubią. Cebula wytwarza bardzo specyficzny dla niej, intensywny zapach, którego nie lubią również ludzie. Ileż to razy krojąc cebulę pociekły nam łzy. Tak samo jest w przypadku kotów. Na nie również cebula działa odstraszająco. Cebula jest warzywem, który działa na odstraszanie kotów w ogrodzie, ale nie można z jej ilością przesadzić, ponieważ może okazać się zbyt drażniąca dla oczu kota i powodować nieprzyjemny zapach w okolicy.

Jaki zapach odstrasza kota? – Eukaliptus

Jakiego zapachu nie lubią koty? Jest to eukaliptus! Olejek z eukaliptusa, jest dla kotów odstraszający i toksyczny. Koty nie lubią mentalowych zapachów i będą od nich uciekać. Eukaliptus drażni nos i oczy kota i skutecznie tym samym odstrasza koty z ogrody, aby nie sikały.

Co jest dobre na odstraszanie kotów?

Koty są zwierzętami sprytnymi i zwinnymi, potrafią się dostać do najtrudniej dostępnych miejsc, jeśli takie je interesuje. Lubią również ciepło i futrzaki bardzo często wchodzą na cudze tarasy, do cudzych piwnic, a także pod maski samochodów. Jedynym słusznym sposobem na odstraszenie kotów jest zniechęcenie ich do odwiedzania miejsc, w których nie powinny przebywać. Należy pamiętać, że sposoby te mogą jedynie dotyczyć odstraszenie i zniechęcenia kota, a nie robienia im krzywdy. Istnieje wiele substancji, które są szkodliwe i toksyczne dla kotów, dlatego lepiej wykorzystywać naturalne sposoby i odstraszacze dla kotów żeby nie sikały w naszym ogrodzie, czy samochodzie. Możemy również zastosować wyżej wymienione najbardziej nielubiane przez koty aromaty.

Jak odstraszyć koty z ogrodu

Koty uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu i polować w otwartej przestrzeni, taka jest ich natura, dlatego często możemy spotkać kocie osobniki w ogrodach. Jednakże, jeśli zastanawiamy się czym odstraszyć koty z ogrodu, możemy posadzić rośliny, których nie lubią koty. Jedną z tego rodzaju roślin może być ruta zwyczajna, koty jej nie cierpią. Może się to okazać doskonałym pomysłem, ponieważ roślina ta, w swoich liściach posiada gruczoły, w których znajdują się silnie pachnące olejki eteryczne. Olejki te działają odstraszająco na koty. Prócz ruty zwyczajnej, istnieją inne kwiaty odstraszające koty. Są to między innymi:

  • kocanka włoska,
  • coleus canina,
  • rozmaryn lekarski,
  • a także wspomniane wcześniej eukaliptus i lawenda.

Wiemy już, jakich roślin nie lubią koty, ale ponieważ mamy do czynienia w ogrodzie z dużą przestrzenią, to możemy również zastosować specjalne środki chemiczne, które działają odstraszająco, pamiętać należy jednak, aby dozować je z dużą ostrożnością mimo dużej przestrzeni.

zapach odstraszający kota

Jak odstraszyć koty od samochodu

Prócz kotów pod maską samochodu mogą przebywać również inne zwierzęta, często widywane są myszy i szczury, albo inne polne zwierzęta. Koty bywają tam równie często, ale co jest dobre na odstraszanie kotów z samochodu? Skutecznymi sposobami są oczywiście zapachy cytrusowe, lawendowe. Możemy zastosować zawieszki lub po prostu posmarować części auta cytryną lub lawendą. Koty nie lubią kwaśnych zapachów. Jak odstraszyć koty od samochodu?Możemy spryskać opony i kół specjalnymi sprayami do odstraszania zwierząt. Najważniejsze, by żadne zwierze nie ucierpiało, środki dostępne na rynku skutecznie odstraszają zwierzęta przebywające pod maskami auta.

Jakiego zapachu nie lubią koty

Jaki zapach odstrasza koty od sikania?

Wiemy już, jaki zapach odstrasza koty od sikania. Zastosowanie naturalnych sposobów, takich jak cytryna, czy lawenda, może jednak nie wystarczyć. Dlatego warto zastosować również mechaniczne i nowoczesne sposoby na odstraszenie kota. Między innymi są to zraszacze oraz urządzenia ultradźwiękowe, które są skutecznymi odstraszaczami dla kotów, żeby nie sikały.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 7 =