Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon do motoru?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Wybór odpowiednich opon motocyklowych to nie tylko kwestia przyjemności i komfortu jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Dlatego kupując wyposażenie swojego jednośladu, nie zadowalaj się półśrodkami. Postaw na ogumienie gwarantujące w pełni bezpieczną jazdę i wpisujące się w Twoje potrzeby. Jak to zrobić? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Dlaczego odpowiednie opony motocyklowe są tak ważne?

Zakup odpowiedniego ogumienia do motoru jest niezwykle ważny ze względów bezpieczeństwa i wygody poruszania się po drodze. Ogumienie motocyklowe w dużo większym stopniu wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy niż opony montowane w samochodach osobowych. Główna różnica wynika z powierzchni styku ogumienia z nawierzchnią. W przypadku aut miejsce styku jest porównywane do powierzchni kartki pocztowej, z kolei w motocyklach styk ten równa się zaledwie wielkości kurzego jajka przeciętego na pół. To oznacza, że jedynie dwa nieduże punkty styku bieżnika z nawierzchnią jezdni mają zapewnić bezpieczeństwo motocykliście. Poza tym kierowcę jednośladu w razie wypadku chroni tylko strój i kask, dlatego dobór dobrej klasy ogumienia jest tak istotny.

Żeby sprostać mocy silnika, zagwarantować odpowiednie „trzymanie na zakrętach” i wygodę podróży, opony motocyklowe muszą cechować się najlepszą przyczepnością, precyzją prowadzenia oraz świetnym odprowadzaniem wody. Przyczepność redukuje prawdopodobieństwo poślizgu, ale jednocześnie pozwala na lepsze osiągi maszyny. Ogumienie powinno również być odporne na uszkodzenia mechaniczne i zbyt szybkie ścieranie.

Czym kierować się, kupując opony do motocykla?

Wybierając ogumienie motocyklowe, kieruj się przede wszystkim zaleceniami producenta. W instrukcji obsługi jednośladu znajdziesz wytyczne dotyczące użycia zalecanych opon motocyklowych. Dotyczą one zazwyczaj rozmiaru oraz indeksów nośności i prędkości ogumienia, a często też bieżnika i marki konkretnych modeli montowanych jako pierwsze wyposażenie maszyny. Parametry powinny być dopasowane do specyfikacji jednośladu. Jeśli do motoru dobierzesz ogumienie ze zbyt wysokim albo za niskim indeksem nośności i prędkości, to może ono zachować się nieprzewidywalnie na drodze, a tym samym stworzyć zagrożenie. Bardzo istotny jest też właściwy dobór rozmiaru i producenta ogumienia. Dobrze jest zapoznać się z listą marek, które są dopuszczone do posiadanego przez Ciebie modelu jednośladu.

Przy wyborze opon motocyklowych ważne jest dopasowanie ich do rodzaju motoru, a także własnych preferencji dotyczących stylu jazdy lub warunków użytkowania. Nie zakładaj ogumienia szosowego do maszyny typu cross, a kół off-road do typowo sportowo-turystycznego sprzętu. Jeśli pokonujesz motocyklem sportowo-turystycznym długie trasy, zwróć koniecznie uwagę na wytrzymałość i żywotność ogumienia, a także parametry jezdne w różnych warunkach pogodowych, w tym zwłaszcza na mokrych nawierzchniach. W takim przypadku nie wybieraj opon przeznaczonych do jazdy sportowej na suchej szosie bądź na torze o sportowym bieżniku i bardzo miękkiej mieszance. Jeśli z kolei jeździsz na motocyklu typu enduro i preferujesz wycieczki w terenie, postaw na ogumienie o agresywniejszej rzeźbie bieżnika, które sprosta takiemu wyzwaniu. Nie montuj natomiast kół o typowo szosowych parametrach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − siedemnaście =